Lens B 2000/2001
Roster Lens B 2000/2001
Goalkeepers
| B.date | 25/12/1976 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m94 |
| Weight | 95 kg |
| B.date | 05/05/1979 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 80 kg |
| B.date | 02/07/1981 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m89 |
| Weight | 79 kg |
Defenders
| B.date | 10/10/1980 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 83 kg |
| B.date | 28/09/1975 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m91 |
| Weight | 81 kg |
| B.date | 25/09/1981 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 78 kg |
| B.date | 21/04/1982 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 72 kg |
| B.date | 16/07/1982 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 79 kg |
| B.date | 16/04/1981 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 76 kg |
| B.date | 04/01/1981 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 68 kg |
| B.date | 10/04/1981 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 79 kg |
| B.date | 13/04/1984 |
| Age | 17 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 71 kg |
| B.date | 16/11/1983 |
| Age | 17 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 66 kg |
| B.date | 11/12/1981 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 76 kg |
| B.date | 24/03/1984 |
| Age | 17 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 69 kg |
Midfielders
| B.date | 16/05/1981 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 66 kg |
| B.date | 24/04/1983 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 78 kg |
| B.date | 13/11/1981 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 65 kg |
| B.date | 13/04/1980 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 69 kg |
| B.date | 01/08/1978 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m88 |
| Weight | 79 kg |
Display stats
| B.date | 10/05/1980 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 74 kg |
| B.date | 10/10/1982 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 75 kg |
| B.date | 05/05/1983 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 72 kg |
| B.date | 09/12/1981 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 82 kg |
| B.date | 16/05/1982 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 77 kg |
| B.date | 05/07/1983 |
| Age | 17 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 70 kg |
Forwards
| B.date | 13/10/1984 |
| Age | 16 years |
| Height | 1m93 |
| Weight | 86 kg |
| B.date | 15/03/1982 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 75 kg |
| B.date | 24/04/1976 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 80 kg |
| B.date | 11/03/1983 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 68 kg |
| B.date | 11/01/1982 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 80 kg |
| B.date | 10/02/1982 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m73 |
| Weight | 66 kg |
| B.date | 03/01/1984 |
| Age | 17 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 77 kg |
| B.date | 14/02/1981 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 74 kg |
| B.date | 07/04/1982 |
| Age | 19 years |
Manager
Manager
B.date 03/01/1961
Age 40 years
Arrived on : 01/07/1999
Left on : 01/07/2002
Success rate in this team:
40 %
Success rate since the beginning of his career:
40 %
Games list
| 12/05 | 12/05/2001 | Championnat de France AmateurCFA | Round 32R32 | Lens B | ![]() | 3 1 | ![]() | Nancy B | |
| 19/05 | 19/05/2001 | Championnat de France AmateurCFA | Round 33R33 | RCS La Chapelle | ![]() | 0 1 | ![]() | Lens B | |
| 26/05 | 26/05/2001 | Championnat de France AmateurCFA | Round 34R34 | Lens B | ![]() | 1 0 | ![]() | Viry-Châtillon |
Competitions overview 2000/2001Last updated on 08/05/2026 at 16:56
Championnat de France Amateur | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 34 | 14 | 14 | 6 | 57 | 38 | 19 |
| CFA Groupe A | ||||||
Transfers: In
Players in | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Assou-Ekotto | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Mathieu Bucher | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Chaussidière | Wasquehal | Return from loan |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | John Dembélé | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | J. Deplanche | Nancy B | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | N. Fauvergue | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Julien Goguey | Endoume | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Daouda Jabi | Dunkerque | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | K. Kibikula | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | C. Kokougan | Youth | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Karim Miloudi | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | S. Mortreux | Saint-Quentin | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Emilien Ruiz | Saint-Étienne B | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Nicolas Zanolin | CFP Castelmaurou | |
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | Daniel Bienvenu | ES Colombienne | Free |
Players loaned in | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Pablo Calandria | Marseille B | Loan |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Yannick Ansart | Béthune | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | A. Baldini | Sénart-Moissy | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Romain Bataille | Saint-Médard-en-Jalles | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Cedric Bolima | Rotherham | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Mehdi Broche | Calais | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Yohan Charlot | Châteauroux | Return from loan |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | N. Douillet | Saint-Quentin | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Yannick Gordien | FC Lucerne | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Nicolas Leblanc | Kickers | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | David Malfait | Arras | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Vincent Martin | US Marly | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | F. Rigaux | Alost | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Julien Sourice | Angers | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Clément Vigier | VAFC | |
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | Pablo Calandria | Marseille | Return from loan |
Players loaned out | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | L. Delporte | Laval | Loan |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Xavier Méride | Créteil | Loan |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | A. Oulmers | Wasquehal | Loan |
| 31/12 | 31/12/2000 | ![]() | V. Ismaël | Strasbourg | Loan |
Players retired | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Éric Calimetz | Retraité | |
Players released | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Tarik Choukri | libre | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Fabrice Poivre | libre | |
Staff members out | |||||
Club overall statsLast updated on 13/05/2026 at 12:39
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
24%
12%
18%
All competitions
24%
12%
18%
Number of matches without conceding a goal
League
47%
24%
35%
All competitions
47%
24%
35%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
35%
65%
50%
All competitions
35%
65%
50%
Number of times the team scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
0%
0%
Number of times the opponent scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
0%
0%
Average minute of the first goal scored
League
0
0
0
All competitions
0
0
0
Average minute of the first goal conceded
League
0
0
0
All competitions
0
0
0
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 3 - 1 | 2 times | 2 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 0 | 3 times | 3 times |
| 1 - 1 | 4 times | 4 times |
| 1 - 0 | 2 times | 2 times |
| 7 - 0 | 1 times | 1 times |
| 5 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 3 - 3 | 1 times | 1 times |
| 1 - 3 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 1 - 1 | 2 times | 2 times |
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
| 2 - 3 | 2 times | 2 times |
| 1 - 2 | 2 times | 2 times |
| 0 - 1 | 2 times | 2 times |
| 3 - 3 | 1 times | 1 times |
| 0 - 0 | 2 times | 2 times |
| 1 - 4 | 1 times | 1 times |
| 4 - 1 | 1 times | 1 times |
| 3 - 1 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 2 times | 2 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
Total
Result when the opponent scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
Total
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
All competitions
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
Season formLast updated on 13/05/2026 at 12:39
Overall ranking at every minuteLast updated on 13/05/2026 at 08:37
Best club streaksLast updated on 13/05/2026 at 12:39
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 3 | 3 |
| League | 2 | 3 | 3 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 2 | 2 |
| League | 1 | 2 | 2 |
| consecutive matches without a win | 4 | 3 | 4 |
| League | 4 | 3 | 4 |
| consecutive matches without a draw | 2 | 5 | 4 |
| League | 2 | 5 | 4 |
| consecutive matches without a loss | 11 | 9 | 19 |
| League | 11 | 9 | 19 |
| matches with at least one goal scored | 6 | 9 | 10 |
| League | 6 | 9 | 10 |
| matches with at least one goal conceded | 5 | 8 | 11 |
| League | 5 | 8 | 11 |
| matches without scoring any goal | 3 | 2 | 2 |
| League | 3 | 2 | 2 |
| matches without conceding any goal | 4 | 2 | 2 |
| League | 4 | 2 | 2 |
Running streaksLast updated on 13/05/2026 at 12:39
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 1 | 3 |
| League | 2 | 1 | 3 |
| consecutive losses | |||
| League | |||
| consecutive matches without a win | |||
| League | |||
| consecutive matches without a draw | 2 | 5 | 4 |
| League | 2 | 5 | 4 |
| consecutive matches without a loss | 3 | 1 | 3 |
| League | 3 | 1 | 3 |
| matches with at least one goal scored | 5 | 9 | 10 |
| League | 5 | 9 | 10 |
| matches with at least one goal conceded | |||
| League | |||
| matches without scoring any goal | |||
| League | |||
| matches without conceding any goal | 1 | 1 | 2 |
| League | 1 | 1 | 2 |





Portraits
Table
















































Comments