Stuttgarter Kickers 2000/2001
Roster Stuttgarter Kickers 2000/2001
Goalkeepers
| B.date | 14/03/1979 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m90 |
| Weight | 88 kg |
Display stats
| B.date | 19/02/1967 |
| Age | 34 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 80 kg |
Defenders
| B.date | 30/08/1971 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
| B.date | 21/09/1973 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 83 kg |
Display stats
| B.date | 01/08/1968 |
| Age | 32 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 09/02/1977 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m87 |
| Weight | 86 kg |
Display stats
| B.date | 21/04/1979 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 79 kg |
Display stats
| B.date | 28/12/1974 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 70 kg |
Display stats
| B.date | 20/01/1979 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m90 |
| Weight | 86 kg |
| B.date | 29/07/1966 |
| Age | 34 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 77 kg |
| B.date | 17/01/1970 |
| Age | 31 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 66 kg |
Midfielders
| B.date | 16/04/1975 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 77 kg |
Display stats
| B.date | 01/06/1968 |
| Age | 33 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 74 kg |
| B.date | 08/09/1970 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m67 |
| Weight | 65 kg |
Display stats
| B.date | 04/08/1973 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m71 |
| Weight | 68 kg |
Display stats
| B.date | 10/05/1970 |
| Age | 31 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 75 kg |
| B.date | 09/11/1977 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 19/09/1978 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m90 |
Display stats
| B.date | 03/02/1979 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 81 kg |
| B.date | 12/03/1980 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 80 kg |
Forwards
| B.date | 28/05/1973 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m91 |
| Weight | 82 kg |
| B.date | 08/03/1973 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 78 kg |
| B.date | 01/03/1974 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 70 kg |
Display stats
| B.date | 21/02/1975 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m89 |
| Weight | 82 kg |
| B.date | 25/04/1974 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 74 kg |
Display stats
| B.date | 29/06/1978 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 80 kg |
Manager
Success rate in this team:
38 %
Success rate since the beginning of his career:
44 %
Manager
B.date 30/05/1957
Age 44 years
Arrived on : 01/07/2000
Left on : 26/09/2000
Success rate in this team:
14 %
Success rate since the beginning of his career:
10 %
Staff members
| Marcus Sorg | Arrived on : 05/12/1999 |
| assistant manager | Left on : 12/07/2001 |
| Manfred Petz | Arrived on : 01/08/2000 |
| goalkeeping coach | Left on : 01/07/2002 |
| Ralf Vollmer | Arrived on : 01/01/2001 |
| Sporting Director | Left on : 01/09/2001 |
| Ralf Vollmer | Arrived on : 01/07/1999 |
| Administrative Director | Left on : 01/01/2001 |
Games list
| 04/05 | 04/05/2001 | 2. Bundesliga2B | Round 32R32 | Kickers | ![]() | 0 1 | ![]() | Sarrebruck | |
| 13/05 | 13/05/2001 | 2. Bundesliga2B | Round 33R33 | Osnabrück | ![]() | 4 1 | ![]() | Kickers | |
| 20/05 | 20/05/2001 | 2. Bundesliga2B | Round 34R34 | Kickers | ![]() | 2 4 | ![]() | Ulm |
Competitions overview 2000/2001Last updated on 14/05/2026 at 01:27
2. Bundesliga | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 34 | 8 | 10 | 16 | 31 | 51 | -20 |
DFB-Pokal | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 |
Total | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 35 | 8 | 10 | 17 | 32 | 53 | -21 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | T. Dörflinger | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Günter Heberle | Augsburg | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Adem Kapic | Aachen | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | C. Kritzer | Karlsruhe B | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Stefan Meissner | Karlsruhe | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Markus Pleuler | Ulm | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Mark Zimmermann | Unterhaching | |
| 07/08 | 07/08/2000 | ![]() | Marek Penksa | Leoben | |
Players loaned in | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | A. Silvinho | Ituano | Loan |
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | Paulo Cesar | Grêmio | Loan |
Staff members in | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | H.-J. Boysen | Augsburg | manager |
| 01/08 | 01/08/2000 | ![]() | Manfred Petz | Eintracht Frankfurt | goalkeeping coach |
| 26/09 | 26/09/2000 | ![]() | Rainer Zobel | Al Ahly SC | manager |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Eberhard Carl | Pforzheim | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Adnan Kevric | Ulm | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Maik Kischko | Aue | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Tomislav Maric | Wolfsburg | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Achim Pfuderer | Munich 1860 | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Mario Rodriguez | TeBe Berlin | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | E. van de Looi | FC Groningen | |
| 27/02 | 27/02/2001 | ![]() | Marek Penksa | Dunaferr | Free |
Players loaned out | |||||
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | A. Silvinho | XV de Jaú | Loan |
Staff members out | |||||
| 30/06 | 30/06/2000 | ![]() | D. Stepanović | Offenbach | manager |
| 26/09 | 26/09/2000 | ![]() | H.-J. Boysen | Sandhausen | manager |
Club overall statsLast updated on 09/05/2026 at 03:52
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
41%
53%
47%
All competitions
41%
50%
46%
Number of matches without conceding a goal
League
35%
18%
26%
All competitions
35%
17%
26%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
41%
41%
41%
All competitions
41%
44%
43%
Number of times the team scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
6%
3%
Number of times the opponent scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
0%
0%
Average minute of the first goal scored
League
0
0
0
All competitions
0
52
52
Average minute of the first goal conceded
League
0
0
0
All competitions
0
0
0
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 1 - 0 | 2 times | 2 times |
| 0 - 3 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 2 times | 2 times |
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 0 | 2 times | 2 times |
| 1 - 1 | 2 times | 2 times |
| 4 - 0 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 2 times | 2 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 5 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 2 - 4 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 1 times | 2 times |
| 4 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 2 times | 2 times |
| 1 - 0 | 4 times | 4 times |
| 0 - 0 | 2 times | 2 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 3 | 1 times | 1 times |
| 3 - 0 | 1 times | 1 times |
| 4 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 4 - 1 | 1 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
100%
Total
100%
Result when the opponent scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
Total
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
All competitions
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
2%
98%
0%
2
88
0
Min./Match
1%
99%
0%
1
89
0
Min./Match
Season formLast updated on 09/05/2026 at 03:52
Goals per quarterLast updated on 14/05/2026 at 01:27
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 0 | 0 |
| 16 - 30 | 0 | 0 |
| 31 - 45 | 0 | 0 |
| 46 - 60 | 1 | 0 |
| 61 - 75 | 0 | 0 |
| 76 - 90 | 0 | 0 |
Last 10 years rankingLast updated on 10/05/2026 at 02:52
| 23 | ![]() | Unterhaching | 1.38 pts/m |
| 24 | ![]() | Düsseldorf | 1.1 pts/m |
| 25 | ![]() | Bielefeld | 1.31 pts/m |
| 26 | ![]() | Mainz | 1.32 pts/m |
| 27 | ![]() | Wattenscheid | 1.05 pts/m |
| 28 | ![]() | Kickers | 1.22 pts/m |
| 29 | ![]() | Dynamo Dresden | 1.03 pts/m |
| 30 | ![]() | Waldhof Mannheim | 1.47 pts/m |
| 31 | ![]() | Fortuna Cologne | 1.27 pts/m |
| 32 | ![]() | Hannover 96 | 1.34 pts/m |
| 33 | ![]() | VfB Leipzig | 1.26 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 12/05/2026 at 21:30
Best club streaksLast updated on 09/05/2026 at 03:52
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 1 | 2 |
| League | 2 | 1 | 2 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 3 | 3 | 4 |
| League | 3 | 3 | 4 |
| consecutive matches without a win | 5 | 10 | 13 |
| League | 5 | 9 | 12 |
| consecutive matches without a draw | 4 | 4 | 7 |
| League | 4 | 4 | 7 |
| consecutive matches without a loss | 6 | 2 | 5 |
| League | 6 | 2 | 5 |
| matches with at least one goal scored | 4 | 3 | 4 |
| League | 4 | 3 | 4 |
| matches with at least one goal conceded | 5 | 7 | 9 |
| League | 5 | 7 | 8 |
| matches without scoring any goal | 2 | 5 | 4 |
| League | 2 | 5 | 4 |
| matches without conceding any goal | 2 | 1 | 2 |
| League | 2 | 1 | 2 |
Running streaksLast updated on 09/05/2026 at 03:52
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | |||
| League | |||
| consecutive losses | 3 | 1 | 3 |
| League | 3 | 1 | 3 |
| consecutive matches without a win | 3 | 1 | 3 |
| League | 3 | 1 | 3 |
| consecutive matches without a draw | 4 | 3 | 7 |
| League | 4 | 3 | 7 |
| consecutive matches without a loss | |||
| League | |||
| matches with at least one goal scored | 1 | 2 | 2 |
| League | 1 | 2 | 2 |
| matches with at least one goal conceded | 5 | 1 | 3 |
| League | 5 | 1 | 3 |
| matches without scoring any goal | |||
| League | |||
| matches without conceding any goal | |||
| League |





Portraits
Table

















































Comments