Sofapaka 2013
Roster Sofapaka 2013
Goalkeepers
| B.date | 31/08/1978 |
| Age | 34 years |
| B.date | 19/09/1986 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m87 |
| Weight | 86 kg |
Defenders
| B.date | 24/09/1983 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m65 |
| Weight | 63 kg |
| B.date | 11/11/1984 |
| Age | 28 years |
| B.date | 30/11/1993 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 75 kg |
| B.date | 24/04/1981 |
| Age | 32 years |
| B.date | 21/11/1988 |
| Age | 24 years |
| B.date | 04/12/1989 |
| Age | 23 years |
| B.date | 15/04/1989 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m81 |
| B.date | 12/04/1994 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m71 |
| B.date | 24/06/1985 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m72 |
Midfielders
| B.date | 01/10/1987 |
| Age | 25 years |
| B.date | 06/08/1980 |
| Age | 32 years |
| Height | 1m76 |
| B.date | 12/03/1985 |
| Age | 28 years |
| B.date | 09/09/1981 |
| Age | 31 years |
| B.date | 20/10/1992 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m74 |
| B.date | 07/08/1986 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 79 kg |
Forwards
| B.date | 03/06/1974 |
| Age | 39 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 76 kg |
| B.date | 25/11/1985 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m93 |
| B.date | 10/04/1994 |
| Age | 19 years |
| B.date | 09/01/1992 |
| Age | 21 years |
| B.date | 16/06/1994 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m68 |
Manager
Success rate in this team:
56 %
Success rate since the beginning of his career:
54 %
Success rate in this team:
33 %
Success rate since the beginning of his career:
30 %
Staff members
| David Ouma | Arrived on : 03/08/2013 |
| assistant manager | Left on : 01/01/2015 |
Games list
| 28/10 | 28/10/2013 | Premier LeaguePL | Round 28R28 | Sofapaka | ![]() | 3 0 | ![]() | Ulinzi Stars | |
| 03/11 | 03/11/2013 | Premier LeaguePL | Round 29R29 | Western Stima | ![]() | 0 0 | ![]() | Sofapaka | |
| 09/11 | 09/11/2013 | Premier LeaguePL | Round 30R30 | Mathare United | ![]() | 1 2 | ![]() | Sofapaka |
FBDB Ranking
Competitions overview 2013Last updated on 15/05/2026 at 20:42
Premier League | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 30 | 13 | 11 | 6 | 35 | 22 | 13 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 04/12 | 04/12/2012 | ![]() | Kennedy Oduor | Karuturi | |
| 07/12 | 07/12/2012 | ![]() | Musa Mudde | Simba SC | |
| 13/12 | 13/12/2012 | ![]() | Enock Agwanda | SoNy Sugar | |
| 13/12 | 13/12/2012 | ![]() | Hillary Echesa | MP Muar | |
| 13/12 | 13/12/2012 | ![]() | Abdallah Nyanzi | Unknown | 7.6 k€ |
| 13/12 | 13/12/2012 | ![]() | W. Sempembwa | Lugazi FC | |
| 14/12 | 14/12/2012 | ![]() | Titus Mulama | Saint Eloi | |
| 18/12 | 18/12/2012 | ![]() | Collins Kisuya | Free | |
| 02/01 | 02/01/2013 | ![]() | O. Tarumbwa | Ermis | |
| 18/01 | 18/01/2013 | ![]() | Julius Senoga | ||
| 01/07 | 01/07/2013 | ![]() | Johnson Bagoole | Rayon Sport | |
Staff members in | |||||
| 26/08 | 26/08/2013 | ![]() | Sam Timbe | Uganda | manager |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 14/12 | 14/12/2012 | ![]() | Humphrey Mieno | Azam | |
| 01/01 | 01/01/2013 | ![]() | Edgar Ochieng | Mathare | |
| 26/06 | 26/06/2013 | ![]() | Abdallah Juma | AFC Leopards | |
| 11/07 | 11/07/2013 | ![]() | O. Tarumbwa | U. of Pretoria | |
Players retired | |||||
| 31/05 | 31/05/2013 | ![]() | Titus Mulama | Retired | |
Players released | |||||
| 31/05 | 31/05/2013 | ![]() | Kennedy Oduor | Free | |
| 31/05 | 31/05/2013 | ![]() | Julius Senoga | Free | |
Staff members out | |||||
Club overall statsLast updated on 19/05/2026 at 00:36
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
33%
53%
43%
All competitions
33%
53%
43%
Number of matches without conceding a goal
League
47%
47%
47%
All competitions
47%
47%
47%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
47%
27%
37%
All competitions
47%
27%
37%
Number of times the team scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
0%
0%
Number of times the opponent scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
0%
0%
Average minute of the first goal scored
League
0
0
0
All competitions
0
0
0
Average minute of the first goal conceded
League
0
0
0
All competitions
0
0
0
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 2 times | 2 times |
| 4 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 0 | 3 times | 3 times |
| 2 - 1 | 2 times | 2 times |
| 0 - 3 | 1 times | 1 times |
| 3 - 2 | 1 times | 1 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 3 - 0 | 2 times | 2 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 0 | 5 times | 5 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 1 - 3 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 3 times | 3 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 2 - 3 | 1 times | 1 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
Total
Result when the opponent scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
Total
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
All competitions
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
Season formLast updated on 19/05/2026 at 00:36
Last 10 years rankingLast updated on 18/05/2026 at 05:43
| 1 | ![]() | Gor Mahia | 1.84 pts/m |
| 2 | ![]() | Tusker | 1.78 pts/m |
| 3 | ![]() | Ulinzi Stars | 1.68 pts/m |
| 4 | ![]() | Sofapaka | 1.66 pts/m |
| 5 | ![]() | AFC Leopards | 1.56 pts/m |
| 6 | ![]() | KCB | 1.35 pts/m |
| 7 | ![]() | Thika United | 1.34 pts/m |
| 8 | ![]() | SoNy Sugar | 1.32 pts/m |
| 9 | ![]() | Chemelil Sugar | 1.3 pts/m |
| 10 | ![]() | Western Stima | 1.23 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 19/05/2026 at 02:10
Best club streaksLast updated on 19/05/2026 at 00:36
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 3 | 2 | 4 |
| League | 3 | 2 | 4 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 2 | 2 |
| League | 1 | 2 | 2 |
| consecutive matches without a win | 2 | 5 | 4 |
| League | 2 | 5 | 4 |
| consecutive matches without a draw | 3 | 4 | 7 |
| League | 3 | 4 | 7 |
| consecutive matches without a loss | 7 | 5 | 9 |
| League | 7 | 5 | 9 |
| matches with at least one goal scored | 4 | 4 | 4 |
| League | 4 | 4 | 4 |
| matches with at least one goal conceded | 4 | 3 | 4 |
| League | 4 | 3 | 4 |
| matches without scoring any goal | 2 | 3 | 3 |
| League | 2 | 3 | 3 |
| matches without conceding any goal | 3 | 3 | 3 |
| League | 3 | 3 | 3 |
Running streaksLast updated on 19/05/2026 at 00:36
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 1 | 1 |
| League | 2 | 1 | 1 |
| consecutive losses | |||
| League | |||
| consecutive matches without a win | |||
| League | |||
| consecutive matches without a draw | 2 | 1 | 1 |
| League | 2 | 1 | 1 |
| consecutive matches without a loss | 7 | 2 | 3 |
| League | 7 | 2 | 3 |
| matches with at least one goal scored | 2 | 1 | 1 |
| League | 2 | 1 | 1 |
| matches with at least one goal conceded | 1 | 1 | |
| League | 1 | 1 | |
| matches without scoring any goal | |||
| League | |||
| matches without conceding any goal | 1 | ||
| League | 1 |





Portraits
Table


































Comments