Sofapaka 2011
Roster Sofapaka 2011
Goalkeepers
| B.date | 31/08/1978 |
| Age | 32 years |
| B.date | 05/09/1984 |
| Age | 26 years |
| Weight | 75 kg |
| Height | 1m70 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
Defenders
| B.date | 02/11/1977 |
| Age | 33 years |
Display stats
| B.date | 24/09/1983 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m65 |
| Weight | 63 kg |
Display stats
| B.date | 11/11/1984 |
| Age | 26 years |
Display stats
| B.date | 24/04/1981 |
| Age | 30 years |
| Weight | 83 kg |
Display stats
| B.date | 24/08/1987 |
| Age | 23 years |
| Weight | 83 kg |
| B.date | 15/04/1989 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m81 |
| B.date | 24/06/1985 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m72 |
Display stats
| B.date | 09/09/1992 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 77 kg |
Display stats
Midfielders
| B.date | 01/10/1987 |
| Age | 23 years |
Display stats
| B.date | 28/08/1989 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 22/04/1987 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 62 kg |
Display stats
| B.date | 06/07/1988 |
| Age | 22 years |
| B.date | 06/08/1980 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m76 |
Display stats
Display stats
| Height | 1m65 |
Display stats
| B.date | 19/08/1983 |
| Age | 27 years |
| B.date | 20/10/1992 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m74 |
Forwards
Display stats
| B.date | 03/06/1974 |
| Age | 37 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 22/03/1988 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m79 |
| B.date | 14/02/1988 |
| Age | 23 years |
Display stats
| B.date | 19/01/1989 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 75 kg |
Manager
Success rate in this team:
50 %
Success rate since the beginning of his career:
50 %
Manager
B.date 29/05/1976
Age 35 years
Arrived on : 30/03/2011
Left on : 01/11/2011
Success rate in this team:
56 %
Success rate since the beginning of his career:
57 %
Manager
B.date 30/08/1976
Age 34 years
Arrived on : 01/07/2010
Left on : 30/03/2011
Success rate in this team:
36 %
Success rate since the beginning of his career:
36 %
Staff members
| John Bobby Ogolla | Arrived on : 01/07/2010 |
| assistant manager | Left on : 05/03/2012 |
Games list
| 05/11 | 05/11/2011 | Premier LeaguePL | Round 28R28 | Posta Rangers | ![]() | 1 3 | ![]() | Sofapaka | |
| 16/11 | 16/11/2011 | Premier LeaguePL | Round 29R29 | Sofapaka | ![]() | 3 2 | ![]() | Chemelil Sugar | |
| 26/11 | 26/11/2011 | Premier LeaguePL | Round 30R30 | Sofapaka | ![]() | 0 0 | ![]() | Gor Mahia |
FBDB Ranking
Competitions overview 2011Last updated on 14/05/2026 at 03:19
Premier League | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 30 | 16 | 6 | 8 | 45 | 24 | 21 |
CAF Confederation Cup | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 8 | 3 | 2 | 3 | 9 | 8 | 1 |
Total | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 38 | 19 | 8 | 11 | 54 | 32 | 22 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 01/01 | 01/01/2011 | ![]() | D. K. Kansey | SoNy Sugar | |
| 01/01 | 01/01/2011 | ![]() | Anthony Kimani | Mathare | |
| 01/01 | 01/01/2011 | ![]() | Titus Mulama | KCB | |
| 01/01 | 01/01/2011 | ![]() | Aboud Omar | Thika United | |
| 01/01 | 01/01/2011 | ![]() | Francis Ouma | Tourizense | |
| 22/06 | 22/06/2011 | ![]() | Duncan Ochieng | Mathare | |
Staff members in | |||||
| 30/03 | 30/03/2011 | ![]() | Francis Kimanzi | libre | manager |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/01 | 01/01/2011 | ![]() | Jacob Keli | Mathare | |
| 01/01 | 01/01/2011 | ![]() | Nicholas Muyoti | AFC Leopards | |
| 22/06 | 22/06/2011 | ![]() | James Situma | KF Tirana | |
| 01/07 | 01/07/2011 | ![]() | Salim Kinje | AFC Leopards | |
| 01/07 | 01/07/2011 | ![]() | Cyrille Ndaney | ES Sétif | |
| 01/07 | 01/07/2011 | ![]() | Z. Onyango | Ethiopian Coffee | |
Players loaned out | |||||
| 01/07 | 01/07/2011 | ![]() | Humphrey Mieno | CA | Loan |
Players retired | |||||
| 01/01 | 01/01/2011 | ![]() | Abdi Simba Alwy | Retraité | |
Staff members out | |||||
| 30/03 | 30/03/2011 | ![]() | Ezekiel Akwana | libre | manager |
Club overall statsLast updated on 20/05/2026 at 06:07
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
29%
27%
28%
All competitions
28%
37%
32%
Number of matches without conceding a goal
League
64%
40%
52%
All competitions
67%
37%
51%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
50%
47%
48%
All competitions
50%
47%
49%
Number of times the team scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
6%
0%
3%
Number of times the opponent scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
5%
3%
Average minute of the first goal scored
League
0
0
26
All competitions
26
0
26
Average minute of the first goal conceded
League
0
0
0
All competitions
0
10
10
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 0 | 4 times | 5 times |
| 2 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
| 4 - 0 | 0 times | 1 times |
| 2 - 0 | 2 times | 2 times |
| 1 - 0 | 1 times | 2 times |
| 5 - 0 | 2 times | 2 times |
| 3 - 1 | 1 times | 2 times |
| 4 - 1 | 1 times | 1 times |
| 3 - 2 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 0 | 2 times | 3 times |
| 3 - 1 | 3 times | 3 times |
| 1 - 3 | 2 times | 2 times |
| 2 - 0 | 0 times | 1 times |
| 0 - 1 | 4 times | 4 times |
| 2 - 1 | 2 times | 3 times |
| 1 - 0 | 2 times | 2 times |
| 3 - 0 | 0 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
100%
Away
Total
100%
Result when the opponent scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
100%
Total
100%
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
All competitions
4%
96%
0%
4
86
0
Min./Match
0%
95%
5%
0
86
4
Min./Match
2%
96%
2%
2
86
2
Min./Match
Season formLast updated on 20/05/2026 at 06:07
Goals per quarterLast updated on 20/05/2026 at 08:49
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 0 | 2 |
| 16 - 30 | 1 | 0 |
| 31 - 45 | 2 | 0 |
| 46 - 60 | 0 | 0 |
| 61 - 75 | 0 | 0 |
| 76 - 90 | 1 | 0 |
Last 10 years rankingLast updated on 15/05/2026 at 03:21
| 1 | ![]() | Ulinzi Stars | 1.93 pts/m |
| 2 | ![]() | Tusker | 1.85 pts/m |
| 3 | ![]() | Gor Mahia | 1.73 pts/m |
| 4 | ![]() | Sofapaka | 1.68 pts/m |
| 5 | ![]() | SoNy Sugar | 1.42 pts/m |
| 6 | ![]() | AFC Leopards | 1.33 pts/m |
| 7 | ![]() | Chemelil Sugar | 1.28 pts/m |
| 8 | ![]() | Western Stima | 1.25 pts/m |
| 9 | ![]() | Mathare United | 1.22 pts/m |
| 10 | ![]() | KCB | 1.22 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 19/05/2026 at 11:11
Best club streaksLast updated on 20/05/2026 at 06:07
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 4 | 2 | 4 |
| League | 4 | 2 | 4 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 3 | 2 |
| League | 1 | 2 | 1 |
| consecutive matches without a win | 1 | 7 | 4 |
| League | 2 | 5 | 5 |
| consecutive matches without a draw | 4 | 8 | 10 |
| League | 4 | 8 | 10 |
| consecutive matches without a loss | 15 | 2 | 4 |
| League | 12 | 2 | 6 |
| matches with at least one goal scored | 4 | 7 | 10 |
| League | 4 | 7 | 10 |
| matches with at least one goal conceded | 3 | 3 | 5 |
| League | 2 | 3 | 4 |
| matches without scoring any goal | 1 | 5 | 2 |
| League | 2 | 4 | 4 |
| matches without conceding any goal | 6 | 2 | 4 |
| League | 4 | 2 | 4 |
Running streaksLast updated on 20/05/2026 at 06:07
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 1 | ||
| League | 1 | ||
| consecutive losses | |||
| League | |||
| consecutive matches without a win | 1 | 1 | |
| League | 1 | 1 | |
| consecutive matches without a draw | 8 | ||
| League | 8 | ||
| consecutive matches without a loss | 15 | 1 | 3 |
| League | 12 | 1 | 3 |
| matches with at least one goal scored | 7 | ||
| League | 7 | ||
| matches with at least one goal conceded | 3 | ||
| League | 3 | ||
| matches without scoring any goal | 1 | 1 | |
| League | 1 | 1 | |
| matches without conceding any goal | 1 | 1 | |
| League | 1 | 1 |





Portraits
Table










































Comments