Slavia Sofia 2000/2001
Roster Slavia Sofia 2000/2001
Goalkeepers
| B.date | 14/03/1976 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m87 |
| Weight | 76 kg |
| B.date | 22/07/1983 |
| Age | 17 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 82 kg |
| B.date | 28/10/1973 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
Defenders
| B.date | 03/03/1975 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 04/11/1971 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m90 |
| Weight | 90 kg |
| B.date | 01/04/1973 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
| B.date | 18/09/1980 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 70 kg |
Display stats
| B.date | 05/08/1980 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
| B.date | 08/05/1974 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 12/08/1975 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 18/10/1980 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
Midfielders
| B.date | 21/12/1981 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 26/07/1977 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
| B.date | 06/11/1976 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 72 kg |
| B.date | 28/05/1973 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m87 |
| Weight | 79 kg |
| B.date | 03/08/1977 |
| Age | 23 years |
| B.date | 07/12/1975 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 75 kg |
Forwards
| B.date | 20/02/1976 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 74 kg |
Display stats
| B.date | 25/08/1973 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m87 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 09/02/1983 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 81 kg |
Display stats
| B.date | 15/06/1976 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 68 kg |
Display stats
| B.date | 14/01/1978 |
| Age | 23 years |
Display stats
| B.date | 13/11/1969 |
| Age | 31 years |
| B.date | 11/08/1970 |
| Age | 30 years |
Manager
Manager
B.date 28/07/1950
Age 50 years
Arrived on : 29/05/2000
Left on : 23/11/2000
Success rate in this team:
21 %
Success rate since the beginning of his career:
36 %
Games list
| 12/05 | 12/05/2001 | Premier PFLPPFL | Round 24R24 | Neftochimic | ![]() | 2 2 | ![]() | Slavia Sofia | |
| 19/05 | 19/05/2001 | Premier PFLPPFL | Round 25R25 | Slavia Sofia | ![]() | 1 0 | ![]() | Botev Plovdiv | |
| 27/05 | 27/05/2001 | Premier PFLPPFL | Round 26R26 | Cherno More | ![]() | 1 0 | ![]() | Slavia Sofia |
Competitions overview 2000/2001Last updated on 17/05/2026 at 10:28
Premier PFL | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 26 | 10 | 5 | 11 | 35 | 35 | 0 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 30/06 | 30/06/2000 | ![]() | Emil Petrov | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Kuzman Babeu | Obilic Belgrade | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Georgi Bizhev | Pirin Bg | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Budimir Djukic | Cukaricki | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Viktor Georgiev | Minyor | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Vasil Kirov | Béroé | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Martin Kushev | Sarrebruck | Free |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Anton Lichkov | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | V. Vatchev | Levski | |
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | Z. Boyadzhiev | ||
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | Rosen Emilov | Béroé | |
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | Georgi Georgiev | Levski | |
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | Viktorio Pavlov | Levski | |
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | G. Vladimirov | Botev | |
Staff members in | |||||
| 29/05 | 29/05/2000 | ![]() | Zarko Olarevic | Sutjeska | manager |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Georgi Bachev | Levski | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Russi Petkov | Stendal | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Yasen Petrov | Meppen | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Ivan Redovski | Botev Vratsa | |
| 01/10 | 01/10/2000 | ![]() | Zdravko Lazarov | Kocaelispor | |
Players retired | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Rumen Nenov | Retired | |
Staff members out | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Nasko Sirakov | Free | Sporting Director |
Club overall statsLast updated on 12/05/2026 at 21:42
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
38%
38%
38%
All competitions
38%
38%
38%
Number of matches without conceding a goal
League
46%
15%
31%
All competitions
46%
15%
31%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
38%
69%
54%
All competitions
38%
69%
54%
Number of times the team scores first
League
8%
8%
8%
All competitions
8%
8%
8%
Number of times the opponent scores first
League
8%
8%
8%
All competitions
8%
8%
8%
Average minute of the first goal scored
League
40
57
40
All competitions
40
57
49
Average minute of the first goal conceded
League
65
70
65
All competitions
65
70
68
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 1 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
| 3 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 2 times | 2 times |
| 0 - 0 | 3 times | 3 times |
| 3 - 0 | 1 times | 1 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 7 - 1 | 1 times | 1 times |
| 3 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 2 times | 2 times |
| 6 - 1 | 1 times | 1 times |
| 3 - 0 | 2 times | 2 times |
| 0 - 3 | 1 times | 1 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
| 1 - 3 | 1 times | 1 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 2 times | 2 times |
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
100%
Away
100%
Total
50%
50%
All competitions
Home
100%
Away
100%
Total
50%
50%
Result when the opponent scores first
League
Home
100%
Away
100%
Total
100%
All competitions
Home
100%
Away
100%
Total
100%
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
4%
94%
2%
4
84
2
Min./Match
2%
96%
2%
1
87
2
Min./Match
3%
95%
2%
3
85
2
Min./Match
All competitions
4%
94%
2%
4
84
2
Min./Match
2%
96%
2%
1
87
2
Min./Match
3%
95%
2%
3
85
2
Min./Match
Season formLast updated on 12/05/2026 at 21:42
Goals per quarterLast updated on 18/05/2026 at 08:30
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 0 | 0 |
| 16 - 30 | 0 | 0 |
| 31 - 45 | 1 | 0 |
| 46 - 60 | 1 | 0 |
| 61 - 75 | 0 | 4 |
| 76 - 90 | 0 | 0 |
Last 10 years rankingLast updated on 13/05/2026 at 04:04
| 1 | ![]() | Levski Sofia | 2.33 pts/m |
| 2 | ![]() | CSKA Sofia | 2.01 pts/m |
| 3 | ![]() | Lokomotiv Sofia | 1.54 pts/m |
| 4 | ![]() | Slavia Sofia | 1.53 pts/m |
| 5 | ![]() | Botev Plovdiv | 1.44 pts/m |
| 6 | ![]() | Naftex Burgas | 1.69 pts/m |
| 7 | ![]() | Dobrudzha | 1.18 pts/m |
| 8 | ![]() | Loko Plovdiv | 1.32 pts/m |
| 9 | ![]() | Lovech | 1.79 pts/m |
| 10 | ![]() | Velbazhd | 1.67 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 17/05/2026 at 07:15
Best club streaksLast updated on 12/05/2026 at 21:42
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 4 | 2 | 2 |
| League | 4 | 2 | 2 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 3 | 4 |
| League | 1 | 3 | 4 |
| consecutive matches without a win | 3 | 4 | 5 |
| League | 3 | 4 | 5 |
| consecutive matches without a draw | 4 | 11 | 8 |
| League | 4 | 11 | 8 |
| consecutive matches without a loss | 6 | 2 | 5 |
| League | 6 | 2 | 5 |
| matches with at least one goal scored | 4 | 3 | 5 |
| League | 4 | 3 | 5 |
| matches with at least one goal conceded | 4 | 8 | 6 |
| League | 4 | 8 | 6 |
| matches without scoring any goal | 3 | 2 | 3 |
| League | 3 | 2 | 3 |
| matches without conceding any goal | 3 | 1 | 2 |
| League | 3 | 1 | 2 |
Running streaksLast updated on 12/05/2026 at 21:42
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 4 | ||
| League | 4 | ||
| consecutive losses | 1 | 1 | |
| League | 1 | 1 | |
| consecutive matches without a win | 4 | 1 | |
| League | 4 | 1 | |
| consecutive matches without a draw | 4 | 1 | 2 |
| League | 4 | 1 | 2 |
| consecutive matches without a loss | 6 | ||
| League | 6 | ||
| matches with at least one goal scored | 4 | ||
| League | 4 | ||
| matches with at least one goal conceded | 8 | 1 | |
| League | 8 | 1 | |
| matches without scoring any goal | 1 | 1 | |
| League | 1 | 1 | |
| matches without conceding any goal | 1 | ||
| League | 1 |





Portraits
Table




































Comments