Defensor SC 2004
Roster Defensor SC 2004
Goalkeepers
| B.date | 17/04/1978 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 77 kg |
Display stats
| B.date | 25/03/1983 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m87 |
| Weight | 82 kg |
Display stats
| B.date | 02/01/1983 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
Defenders
| B.date | 24/12/1974 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 78 kg |
| B.date | 19/12/1976 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 18/12/1982 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
| B.date | 30/05/1983 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m87 |
| Weight | 85 kg |
Display stats
| B.date | 09/10/1973 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
| B.date | 16/01/1984 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m88 |
| Weight | 83 kg |
Display stats
| B.date | 19/02/1984 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 24/03/1981 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 30/06/1975 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 06/07/1984 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 75 kg |
| B.date | 04/02/1979 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m68 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 08/06/1984 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m73 |
| Weight | 70 kg |
Display stats
| B.date | 05/06/1985 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 06/04/1980 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
Midfielders
| B.date | 10/03/1983 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m79 |
| Weight | 79 kg |
Display stats
| B.date | 10/05/1974 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 10/08/1976 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m69 |
| Weight | 69 kg |
Display stats
| B.date | 30/09/1982 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 73 kg |
| B.date | 16/10/1972 |
| Age | 31 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 83 kg |
| B.date | 28/12/1984 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 71 kg |
Display stats
| B.date | 29/10/1984 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 31/08/1982 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 17/01/1983 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m66 |
| Weight | 65 kg |
Display stats
| B.date | 30/01/1984 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 71 kg |
Display stats
| B.date | 14/05/1984 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 23/09/1973 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m89 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
Forwards
| B.date | 30/05/1978 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m66 |
| Weight | 66 kg |
Display stats
| B.date | 22/05/1981 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m89 |
| Weight | 87 kg |
Display stats
| B.date | 22/09/1981 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 18/11/1984 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m91 |
| Weight | 80 kg |
| B.date | 15/02/1985 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 28/01/1985 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 79 kg |
Display stats
| B.date | 21/01/1983 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m89 |
| Weight | 77 kg |
Display stats
| B.date | 02/02/1977 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 82 kg |
Display stats
| B.date | 10/07/1984 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 69 kg |
Display stats
Manager
Success rate in this team:
45 %
Success rate since the beginning of his career:
45 %
Staff members
| Ricardo Meroni | Arrived on : 01/01/2004 |
| assistant manager | Left on : 24/10/2005 |
| Miguel Falero | Arrived on : 01/07/2003 |
| assistant manager | Left on : 01/07/2004 |
| Mario Alles | Arrived on : 01/01/1990 |
| goalkeeping coach | |
| Héber Silva Cantera | Arrived on : 01/01/2002 |
| youth coach | Left on : 02/02/2010 |
Games list
| 01/12 | 01/12/2004 | Campeonato UruguayoCU | Round 7R7 | Danubio | ![]() | 0 0 | ![]() | Defensor SC | |
| 05/12 | 05/12/2004 | Campeonato UruguayoCU | Round 8R8 | Defensor SC | ![]() | 1 0 | ![]() | Plaza Colonia | |
| 08/12 | 08/12/2004 | Campeonato UruguayoCU | Round 9R9 | Fénix | ![]() | 0 0 | ![]() | Defensor SC |
Competitions overview 2004Last updated on 13/05/2026 at 22:17
Campeonato Uruguayo | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 35 | 16 | 13 | 6 | 50 | 35 | 15 |
| Primera División | ||||||
| Apertura | ||||||
| Clausura | ||||||
Repechaje | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 |
Total | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 38 | 17 | 15 | 6 | 53 | 36 | 17 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 31/12 | 31/12/2003 | ![]() | S. Taborda | UNAM | |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | S. Ariosa | ||
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Caballero | Salernitana | |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Andrés Lamas | ||
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | V. Martínez | Cerro | |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Martínez | Yeclano CF | |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Richard Pérez | Maldonado | |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Petter Rocha | ||
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Varilla | Fénix | |
| 01/02 | 01/02/2004 | ![]() | Martín Crossa | CD Everton | |
| 31/05 | 31/05/2004 | ![]() | W. Martínez | Ferro Carril Oeste | Return from loan |
| 30/06 | 30/06/2004 | ![]() | S. Taborda | Uni. Catolica | Return from loan |
| 01/07 | 01/07/2004 | ![]() | C. González | Las Palmas | Return from loan |
| 01/09 | 01/09/2004 | ![]() | A. Aparicio | Nacional | |
| 16/09 | 16/09/2004 | ![]() | N. Olivera | Córdoba | |
Staff members in | |||||
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Ricardo Meroni | Wanderers | assistant manager |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | A. Aparicio | Nacional | |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | D. Fernández | Colonia | |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Leonel Liberman | Chacarita | |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Edu Peppe | Cerrito | |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Diego Pérez | Peñarol | Free |
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Fabio Schiavi | Estudiantes BA | |
| 01/07 | 01/07/2004 | ![]() | Nicolás Amodio | SS Sambenedettese | |
| 01/07 | 01/07/2004 | ![]() | Pablo Munhoz | Hajduk | |
| 01/07 | 01/07/2004 | ![]() | Varilla | UA Maracaibo | |
| 13/09 | 13/09/2004 | ![]() | C. González | Peñarol | |
Players loaned out | |||||
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | W. Martínez | Ferro Carril Oeste | Loan |
| 02/02 | 02/02/2004 | ![]() | S. Taborda | Uni. Catolica | Loan |
Players retired | |||||
| 01/01 | 01/01/2004 | ![]() | Mario Barilko | Retired | |
Staff members out | |||||
| 01/07 | 01/07/2004 | ![]() | Miguel Falero | Delfin SC | assistant manager |
Club overall statsLast updated on 13/05/2026 at 22:17
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
28%
29%
29%
All competitions
28%
29%
29%
Number of matches without conceding a goal
League
28%
35%
31%
All competitions
28%
35%
34%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
56%
35%
46%
All competitions
56%
35%
42%
Number of times the team scores first
League
50%
41%
46%
All competitions
50%
41%
45%
Number of times the opponent scores first
League
39%
41%
40%
All competitions
39%
41%
39%
Average minute of the first goal scored
League
37
43
37
All competitions
37
43
39
Average minute of the first goal conceded
League
49
34
49
All competitions
49
34
41
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 2 times | 2 times |
| 0 - 0 | 2 times | 2 times |
| 0 - 4 | 1 times | 1 times |
| 2 - 2 | 2 times | 2 times |
| 2 - 4 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 2 times | 2 times |
| 2 - 1 | 4 times | 4 times |
| 4 - 0 | 1 times | 1 times |
| 5 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 1 - 1 | 3 times | 3 times |
| 2 - 0 | 2 times | 2 times |
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 2 times | 2 times |
| 1 - 5 | 1 times | 1 times |
| 0 - 0 | 3 times | 3 times |
| 1 - 2 | 4 times | 4 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
77.78%
22.22%
Away
57.14%
42.86%
Total
68.75%
31.25%
All competitions
Home
77.78%
22.22%
Away
57.14%
42.86%
Total
70.59%
29.41%
Result when the opponent scores first
League
Home
14.29%
28.57%
57.14%
Away
57.14%
14.29%
28.57%
Total
35.71%
21.43%
42.86%
All competitions
Home
14.29%
28.57%
57.14%
Away
57.14%
14.29%
28.57%
Total
33.33%
26.67%
40%
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
35%
46%
18%
32
42
16
Min./Match
21%
64%
15%
19
58
14
Min./Match
28%
55%
17%
25
49
15
Min./Match
All competitions
35%
46%
18%
32
42
16
Min./Match
21%
64%
15%
19
58
14
Min./Match
28%
56%
16%
25
50
15
Min./Match
Season formLast updated on 13/05/2026 at 22:17
Goals per quarterLast updated on 17/05/2026 at 20:49
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 5 | 9 |
| Best scorer : Diego De Souza - 2 Goals | ||
| 16 - 30 | 6 | 3 |
| Best scorer : Fernando Fadeuille - 3 Goals | ||
| 31 - 45 | 11 | 4 |
| Best scorer : Gonzalo Vargas - 4 Goals | ||
| 46 - 60 | 8 | 8 |
| Best scorer : Danilo Peinado - 5 Goals | ||
| 61 - 75 | 12 | 5 |
| Best scorer : Gonzalo Vargas - 7 Goals | ||
| 76 - 90 | 11 | 7 |
| Best scorer : Gonzalo Vargas - 10 Goals | ||
Last 10 years rankingLast updated on 11/05/2026 at 05:18
| 1 | ![]() | Nacional | 2.09 pts/m |
| 2 | ![]() | Peñarol | 2.08 pts/m |
| 3 | ![]() | Danubio | 1.82 pts/m |
| 4 | ![]() | Defensor SC | 1.81 pts/m |
| 5 | ![]() | Cerro Montevideo | 1.29 pts/m |
| 6 | ![]() | Bella Vista | 1.29 pts/m |
| 7 | ![]() | River Plate | 1.3 pts/m |
| 8 | ![]() | Wanderers | 1.26 pts/m |
| 9 | ![]() | Liverpool | 1.3 pts/m |
| 10 | ![]() | Tacuarembo | 1.18 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 17/05/2026 at 08:27
Best club streaksLast updated on 13/05/2026 at 22:17
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 5 | 5 |
| League | 2 | 5 | 5 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 1 | 2 |
| League | 1 | 1 | 2 |
| consecutive matches without a win | 7 | 3 | 6 |
| League | 7 | 3 | 6 |
| consecutive matches without a draw | 5 | 5 | 9 |
| League | 5 | 5 | 9 |
| consecutive matches without a loss | 6 | 10 | 12 |
| League | 6 | 10 | 11 |
| matches with at least one goal scored | 8 | 6 | 6 |
| League | 8 | 6 | 6 |
| matches with at least one goal conceded | 7 | 4 | 7 |
| League | 7 | 4 | 7 |
| matches without scoring any goal | 3 | 2 | 3 |
| League | 3 | 2 | 3 |
| matches without conceding any goal | 1 | 2 | 3 |
| League | 1 | 2 | 3 |
Running streaksLast updated on 13/05/2026 at 22:17
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | ||
| League | 2 | ||
| consecutive losses | |||
| League | |||
| consecutive matches without a win | 3 | 1 | |
| League | 3 | 1 | |
| consecutive matches without a draw | 2 | ||
| League | 2 | ||
| consecutive matches without a loss | 5 | 10 | 11 |
| League | 5 | 10 | 11 |
| matches with at least one goal scored | 2 | ||
| League | 2 | ||
| matches with at least one goal conceded | |||
| League | |||
| matches without scoring any goal | 2 | 1 | |
| League | 2 | 1 | |
| matches without conceding any goal | 1 | 2 | 3 |
| League | 1 | 2 | 3 |





Portraits
Table
























































Comments