Angers B 1995/1996
Roster Angers B 1995/1996
Goalkeepers
| B.date | 07/03/1978 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 75 kg |
Defenders
| B.date | 01/07/1976 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m90 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 31/08/1977 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 76 kg |
| B.date | 10/11/1979 |
| Age | 16 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 76 kg |
Midfielders
| B.date | 01/09/1974 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m71 |
| Weight | 65 kg |
| B.date | 14/09/1976 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 77 kg |
| B.date | 17/12/1973 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 71 kg |
| B.date | 17/09/1977 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 73 kg |
Forwards
| B.date | 29/06/1978 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 01/12/1976 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 75 kg |
| B.date | 22/12/1968 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 67 kg |
Display stats
Manager
Manager
B.date 14/10/1948
Age 47 years
Arrived on : 01/07/1995
Left on : 01/10/1995
Success rate in this team:
52 %
Success rate since the beginning of his career:
36 %
Manager
B.date 06/11/1961
Age 34 years
Arrived on : 01/07/1994
Left on : 01/07/1996
Success rate in this team:
40 %
Success rate since the beginning of his career:
40 %
Games list
| 04/05 | 04/05/1996 | National 3N3 | Round 24R24 | Angers B | ![]() | 0 0 | ![]() | FA Laval | |
| 11/05 | 11/05/1996 | National 3N3 | Round 25R25 | Concarneau | ![]() | 1 1 | ![]() | Angers B | |
| 18/05 | 18/05/1996 | National 3N3 | Round 26R26 | Angers B | ![]() | 2 0 | ![]() | Laval B |
General ranking
National 3
| pts | m | v | d | l | GF | GA | diff | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2
| ![]() | Laval B | 45 | 26 | 12 | 9 | 5 | 44 | 20 | +24 |
3
| ![]() | Granville | 45 | 26 | 11 | 12 | 3 | 40 | 30 | +10 |
4
| ![]() | SO Cholet | 38 | 26 | 9 | 11 | 6 | 43 | 37 | +6 |
5
| ![]() | US Montagnarde | 38 | 26 | 10 | 8 | 8 | 45 | 39 | +6 |
6
| ![]() | Nantes C | 38 | 26 | 10 | 8 | 8 | 43 | 35 | +8 |
7
| ![]() | Angers B | 37 | 26 | 9 | 10 | 7 | 32 | 29 | +3 |
8
| ![]() | Plabennec | 36 | 26 | 10 | 6 | 10 | 50 | 45 | +5 |
9
| ![]() | Rennes C | 34 | 26 | 8 | 10 | 8 | 34 | 26 | +8 |
10
| ![]() | Carquefou | 31 | 26 | 8 | 7 | 11 | 32 | 42 | -10 |
11
| ![]() | FA Laval | 29 | 26 | 7 | 8 | 11 | 33 | 44 | -11 |
12
| ![]() | Lorient B | 27 | 26 | 7 | 6 | 13 | 32 | 41 | -9 |
Competitions overview 1995/1996Last updated on 12/05/2026 at 01:20
National 3 | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 26 | 9 | 10 | 7 | 32 | 29 | 3 |
| National 3 Groupe D | ||||||
Transfers: In
Players in | |||||
| 01/07 | 01/07/1995 | ![]() | Bouchellaleg | Cercle Dijon | |
| 01/07 | 01/07/1995 | ![]() | Samuel Mellerin | ||
| 01/07 | 01/07/1995 | ![]() | Réveillère | ||
| 01/07 | 01/07/1995 | ![]() | Steve Savidan | ||
Staff members in | |||||
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/07 | 01/07/1995 | ![]() | Eric Braun | Unknown | |
Staff members out | |||||
Club overall statsLast updated on 12/05/2026 at 08:31
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
23%
38%
31%
All competitions
23%
38%
31%
Number of matches without conceding a goal
League
54%
23%
38%
All competitions
54%
23%
38%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
31%
23%
27%
All competitions
31%
23%
27%
Number of times the team scores first
League
8%
0%
4%
All competitions
8%
0%
4%
Number of times the opponent scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
0%
0%
Average minute of the first goal scored
League
0
0
68
All competitions
68
0
68
Average minute of the first goal conceded
League
0
0
0
All competitions
0
0
0
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 3 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 1 times | 1 times |
| 5 - 3 | 1 times | 1 times |
| 2 - 0 | 5 times | 5 times |
| 0 - 3 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 0 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 0 | 2 times | 2 times |
| 2 - 0 | 2 times | 2 times |
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 4 times | 4 times |
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
| 3 - 3 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 4 - 1 | 1 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
100%
Away
Total
100%
All competitions
Home
100%
Away
Total
100%
Result when the opponent scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
Total
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
2%
98%
0%
2
88
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
1%
99%
0%
1
89
0
Min./Match
All competitions
2%
98%
0%
2
88
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
1%
99%
0%
1
89
0
Min./Match
Season formLast updated on 12/05/2026 at 08:31
Goals per quarterLast updated on 13/05/2026 at 09:10
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 0 | 0 |
| 16 - 30 | 0 | 0 |
| 31 - 45 | 0 | 0 |
| 46 - 60 | 0 | 0 |
| 61 - 75 | 1 | 0 |
| 76 - 90 | 1 | 0 |
Overall ranking at every minuteLast updated on 12/05/2026 at 22:26
Best club streaksLast updated on 12/05/2026 at 08:31
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 3 | 1 | 3 |
| League | 3 | 1 | 3 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 2 | 2 |
| League | 1 | 2 | 2 |
| consecutive matches without a win | 2 | 8 | 5 |
| League | 2 | 8 | 5 |
| consecutive matches without a draw | 9 | 2 | 6 |
| League | 9 | 2 | 6 |
| consecutive matches without a loss | 4 | 4 | 6 |
| League | 4 | 4 | 6 |
| matches with at least one goal scored | 4 | 4 | 6 |
| League | 4 | 4 | 6 |
| matches with at least one goal conceded | 3 | 7 | 7 |
| League | 3 | 7 | 7 |
| matches without scoring any goal | 1 | 3 | 2 |
| League | 1 | 3 | 2 |
| matches without conceding any goal | 3 | 2 | 5 |
| League | 3 | 2 | 5 |
Running streaksLast updated on 12/05/2026 at 08:31
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 1 | 1 | |
| League | 1 | 1 | |
| consecutive losses | |||
| League | |||
| consecutive matches without a win | 4 | ||
| League | 4 | ||
| consecutive matches without a draw | 1 | 1 | |
| League | 1 | 1 | |
| consecutive matches without a loss | 2 | 2 | 4 |
| League | 2 | 2 | 4 |
| matches with at least one goal scored | 1 | 3 | 2 |
| League | 1 | 3 | 2 |
| matches with at least one goal conceded | 3 | ||
| League | 3 | ||
| matches without scoring any goal | |||
| League | |||
| matches without conceding any goal | 2 | 1 | |
| League | 2 | 1 |





Portraits
Table






















Comments