Odd Grenland 2012
Roster Odd Grenland 2012
Goalkeepers
| B.date | 31/08/1987 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 82 kg |
Display stats
| B.date | 17/12/1989 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m89 |
| Weight | 93 kg |
Display stats
| B.date | 06/09/1994 |
| Age | 17 years |
| Height | 1m92 |
Defenders
| B.date | 06/02/1990 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m89 |
Display stats
| B.date | 08/03/1986 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 16/02/1993 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 82 kg |
Display stats
| B.date | 06/03/1975 |
| Age | 37 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 83 kg |
Display stats
| B.date | 14/06/1990 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m74 |
Display stats
| B.date | 28/06/1983 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 74 kg |
Display stats
| B.date | 27/04/1991 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m88 |
Display stats
| B.date | 08/02/1994 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 73 kg |
Midfielders
| B.date | 06/07/1984 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 74 kg |
Display stats
| B.date | 13/01/1988 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 18/05/1993 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
| B.date | 17/03/1981 |
| Age | 31 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 07/08/1993 |
| Age | 18 years |
Display stats
| B.date | 28/04/1994 |
| Age | 18 years |
Display stats
| B.date | 01/02/1992 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
Forwards
| B.date | 17/03/1974 |
| Age | 38 years |
| Height | 1m88 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 03/12/1991 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 13/01/1993 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m79 |
| Weight | 74 kg |
Display stats
| B.date | 07/10/1981 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 82 kg |
Display stats
| B.date | 09/09/1989 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 74 kg |
Display stats
| B.date | 11/10/1985 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 25/05/1991 |
| Age | 21 years |
Display stats
| B.date | 09/05/1993 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 71 kg |
Display stats
Manager
Manager
B.date 28/01/1967
Age 45 years
Arrived on : 01/01/2008
Left on : 31/01/2020
Success rate in this team:
49 %
Success rate since the beginning of his career:
48 %
Staff members
| Jan Frode Nornes | Arrived on : 01/01/2008 |
| assistant manager | Left on : 01/02/2020 |
| Einar Rossbach | Arrived on : 01/01/2008 |
| goalkeeping coach | Left on : 01/01/2021 |
Games list
| 02/11 | 02/11/2012 | TippeligaenT | Round 28R28 | Fredrikstad | ![]() | 4 2 | ![]() | Odd Grenland | |
| 11/11 | 11/11/2012 | TippeligaenT | Round 29R29 | Odd Grenland | ![]() | 3 0 | ![]() | Aalesund | |
| 18/11 | 18/11/2012 | TippeligaenT | Round 30R30 | Tromsö | ![]() | 0 1 | ![]() | Odd Grenland |
FBDB Ranking
General ranking
Tippeligaen
| pts | m | v | d | l | GF | GA | diff | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4
| ![]() | Tromsö | 49 | 30 | 14 | 7 | 9 | 45 | 32 | +13 |
5
| ![]() | Viking Stavanger | 49 | 30 | 14 | 7 | 9 | 41 | 36 | +5 |
6
| ![]() | Brann Bergen | 42 | 30 | 13 | 3 | 14 | 57 | 50 | +7 |
7
| ![]() | Haugesund | 42 | 30 | 11 | 9 | 10 | 46 | 40 | +6 |
8
| ![]() | Vaalerenga | 41 | 30 | 12 | 5 | 13 | 42 | 44 | -2 |
9
| ![]() | Odd Grenland | 40 | 30 | 11 | 7 | 12 | 40 | 43 | -3 |
10
| ![]() | Lilleström | 39 | 30 | 9 | 12 | 9 | 46 | 47 | -1 |
11
| ![]() | Aalesund | 38 | 30 | 9 | 11 | 10 | 40 | 41 | -1 |
12
| ![]() | Sogndal | 34 | 30 | 8 | 10 | 12 | 29 | 37 | -8 |
13
| ![]() | Hönefoss | 33 | 30 | 7 | 12 | 11 | 30 | 42 | -12 |
14
| ![]() | Sandnes Ulf | 32 | 30 | 8 | 8 | 14 | 44 | 56 | -12 |
Competitions overview 2012Last updated on 10/05/2026 at 12:24
Tippeligaen | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 30 | 11 | 7 | 12 | 40 | 43 | -3 |
Norgesmesterskapet | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 12 | 4 | 8 |
Total | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 34 | 14 | 7 | 13 | 52 | 47 | 5 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 31/12 | 31/12/2011 | ![]() | Erik Midtgarden | Flora | Return from loan |
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | L. K. Eriksen | Lilleström | |
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | M. Fredriksen | ||
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | T. Grögaard | ||
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Adem Güven | Kongsvinger | |
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Fredrik Jensen | ||
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | N. Larsen Berg | ||
| 31/08 | 31/08/2012 | ![]() | D. A. Olsen | Valence B | |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Erik Midtgarden | Lilleström | Free |
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Ulf Riis | Pors Grenland | |
| 12/01 | 12/01/2012 | ![]() | H. Storbaek | Haugesund | |
| 31/01 | 31/01/2012 | ![]() | M. Myklebust | Kongsvinger | |
| 23/08 | 23/08/2012 | ![]() | Torgeir Börven | Vaalerenga | |
| 31/08 | 31/08/2012 | ![]() | Magnus Lekven | Esbjerg | |
Players retired | |||||
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Björköy | Retired | |
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Torjus Hansen | Retired | |
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Svindal Larsen | Retired | |
Club overall statsLast updated on 15/05/2026 at 12:09
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
20%
27%
23%
All competitions
25%
22%
24%
Number of matches without conceding a goal
League
33%
40%
37%
All competitions
31%
44%
38%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
67%
40%
53%
All competitions
63%
50%
56%
Number of times the team scores first
League
53%
33%
43%
All competitions
50%
44%
47%
Number of times the opponent scores first
League
40%
53%
47%
All competitions
44%
44%
44%
Average minute of the first goal scored
League
43
62
43
All competitions
43
51
48
Average minute of the first goal conceded
League
34
42
36
All competitions
36
42
39
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 4 | 1 times | 1 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 1 times | 1 times |
| 2 - 2 | 2 times | 2 times |
| 0 - 2 | 0 times | 1 times |
| 2 - 1 | 2 times | 2 times |
| 2 - 3 | 1 times | 1 times |
| 1 - 4 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 4 - 0 | 1 times | 1 times |
| 3 - 0 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 1 - 0 | 2 times | 2 times |
| 2 - 1 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 4 | 0 times | 1 times |
| 0 - 5 | 0 times | 1 times |
| 1 - 4 | 1 times | 1 times |
| 0 - 0 | 2 times | 2 times |
| 2 - 3 | 0 times | 1 times |
| 3 - 1 | 2 times | 2 times |
| 6 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 3 times | 3 times |
| 1 - 1 | 1 times | 1 times |
| 4 - 2 | 1 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
75%
12.5%
12.5%
Away
100%
Total
84.62%
7.69%
7.69%
All competitions
Home
75%
12.5%
12.5%
Away
100%
Total
87.5%
6.25%
6.25%
Result when the opponent scores first
League
Home
33.33%
66.67%
Away
12.5%
87.5%
Total
21.43%
78.57%
All competitions
Home
28.57%
71.43%
Away
12.5%
87.5%
Total
20%
80%
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
27%
43%
30%
24
38
27
Min./Match
16%
55%
29%
14
50
26
Min./Match
21%
49%
30%
19
44
27
Min./Match
All competitions
25%
44%
31%
23
39
28
Min./Match
28%
48%
24%
25
43
22
Min./Match
27%
46%
27%
24
41
25
Min./Match
Season formLast updated on 15/05/2026 at 12:09
Goals per quarterLast updated on 16/05/2026 at 02:50
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 6 | 7 |
| Best scorer : Elbasan Rashani - 4 Goals | ||
| 16 - 30 | 7 | 5 |
| Best scorer : Simen Brenne - 3 Goals | ||
| 31 - 45 | 9 | 11 |
| Best scorer : Adem Güven - 4 Goals | ||
| 46 - 60 | 6 | 7 |
| Best scorer : Snorre Krogsgaard - 3 Goals | ||
| 61 - 75 | 11 | 10 |
| Best scorer : Torgeir Börven - 7 Goals | ||
| 76 - 90 | 12 | 5 |
| Best scorer : Mathias Fredriksen - 2 Goals | ||
Last 10 years rankingLast updated on 10/05/2026 at 02:46
| 4 | ![]() | Tromsö | 1.48 pts/m |
| 5 | ![]() | Viking Stavanger | 1.42 pts/m |
| 6 | ![]() | Molde | 1.55 pts/m |
| 7 | ![]() | Stabaek | 1.52 pts/m |
| 8 | ![]() | Lilleström | 1.38 pts/m |
| 9 | ![]() | Odd | 1.45 pts/m |
| 10 | ![]() | Fredrikstad | 1.4 pts/m |
| 11 | ![]() | Aalesund | 1.4 pts/m |
| 12 | ![]() | Strömsgodset | 1.45 pts/m |
| 13 | ![]() | Start | 1.58 pts/m |
| 14 | ![]() | Bodö/Glimt | 1.47 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 15/05/2026 at 08:07
Best club streaksLast updated on 15/05/2026 at 12:09
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 4 | 2 |
| League | 2 | 2 | 2 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 2 | 2 |
| League | 1 | 3 | 2 |
| consecutive matches without a win | 4 | 3 | 5 |
| League | 3 | 4 | 5 |
| consecutive matches without a draw | 7 | 7 | 14 |
| League | 6 | 6 | 12 |
| consecutive matches without a loss | 4 | 5 | 8 |
| League | 5 | 3 | 6 |
| matches with at least one goal scored | 6 | 6 | 10 |
| League | 10 | 5 | 11 |
| matches with at least one goal conceded | 8 | 4 | 8 |
| League | 7 | 3 | 6 |
| matches without scoring any goal | 2 | 2 | 3 |
| League | 2 | 2 | 3 |
| matches without conceding any goal | 2 | 3 | 2 |
| League | 2 | 2 | 2 |
Running streaksLast updated on 15/05/2026 at 12:09
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 1 | 2 |
| League | 2 | 1 | 2 |
| consecutive losses | |||
| League | |||
| consecutive matches without a win | |||
| League | |||
| consecutive matches without a draw | 3 | 2 | 4 |
| League | 3 | 2 | 4 |
| consecutive matches without a loss | 2 | 1 | 2 |
| League | 2 | 1 | 2 |
| matches with at least one goal scored | 2 | 3 | 5 |
| League | 2 | 3 | 5 |
| matches with at least one goal conceded | |||
| League | |||
| matches without scoring any goal | |||
| League | |||
| matches without conceding any goal | 2 | 1 | 2 |
| League | 2 | 1 | 2 |





Portraits
Table





















































Comments