Odd Grenland 2007
Roster Odd Grenland 2007
Goalkeepers
| B.date | 16/01/1979 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 29/09/1984 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m92 |
| Weight | 88 kg |
Display stats
| B.date | 26/08/1986 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 70 kg |
Defenders
| B.date | 22/04/1981 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m91 |
| Weight | 94 kg |
Display stats
| B.date | 15/09/1982 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m90 |
| Weight | 82 kg |
Display stats
| B.date | 13/04/1981 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m88 |
Display stats
| B.date | 29/01/1985 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m88 |
| Weight | 84 kg |
Display stats
| B.date | 08/03/1986 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 29/10/1973 |
| Age | 33 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 31/01/1982 |
| Age | 25 years |
Display stats
| B.date | 28/02/1984 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m82 |
Display stats
| B.date | 29/12/1977 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 70 kg |
Display stats
Midfielders
| B.date | 11/08/1973 |
| Age | 33 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
| B.date | 13/01/1988 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 08/01/1986 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m87 |
Display stats
| B.date | 12/04/1983 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 70 kg |
Display stats
| B.date | 29/07/1976 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 06/03/1975 |
| Age | 32 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 83 kg |
Display stats
| B.date | 06/05/1989 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 22/08/1978 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 12/02/1983 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
Forwards
| B.date | 24/10/1982 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m88 |
| Weight | 82 kg |
Display stats
| B.date | 04/09/1981 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 88 kg |
| B.date | 29/08/1989 |
| Age | 17 years |
| Height | 1m90 |
| Weight | 92 kg |
Display stats
| B.date | 03/02/1989 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
| B.date | 29/09/1983 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 31/05/1976 |
| Age | 31 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 77 kg |
Display stats
| B.date | 10/08/1982 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 85 kg |
Display stats
Manager
Manager
B.date 21/07/1948
Age 58 years
Arrived on : 29/09/2007
Left on : 01/01/2008
Success rate in this team:
43 %
Success rate since the beginning of his career:
33 %
Success rate in this team:
38 %
Success rate since the beginning of his career:
38 %
Games list
| 03/11 | 03/11/2007 | TippeligaenT | Round 26R26 | Odd Grenland | ![]() | 2 0 | ![]() | Fredrikstad | |
| 08/11 | 08/11/2007 | Barrages TippeligaenBT | FinalFinal | Odd Grenland | ![]() | 0 1 | ![]() | Bodö/Glimt | |
| 12/11 | 12/11/2007 | Barrages TippeligaenBT | FinalFinal | Bodö/Glimt | ![]() | 3 2 | ![]() | Odd Grenland |
FBDB Ranking
General ranking
Tippeligaen
| pts | m | v | d | l | GF | GA | diff | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5
| ![]() | Rosenborg | 41 | 26 | 12 | 5 | 9 | 53 | 39 | +14 |
6
| ![]() | Tromsö | 40 | 26 | 12 | 4 | 10 | 45 | 44 | +1 |
7
| ![]() | Vaalerenga | 36 | 26 | 10 | 6 | 10 | 34 | 34 | 0 |
8
| ![]() | Fredrikstad | 36 | 26 | 9 | 9 | 8 | 37 | 40 | -3 |
9
| ![]() | Lyn Oslo | 34 | 26 | 10 | 4 | 12 | 43 | 46 | -3 |
10
| ![]() | Strömsgodset | 30 | 26 | 8 | 6 | 12 | 34 | 47 | -13 |
11
| ![]() | Aalesund | 30 | 26 | 9 | 3 | 14 | 40 | 56 | -16 |
12
| ![]() | Odd Grenland | 27 | 26 | 8 | 3 | 15 | 33 | 43 | -10 |
13
| ![]() | Start | 26 | 26 | 6 | 8 | 12 | 34 | 44 | -10 |
14
| ![]() | Sandefjord | 16 | 26 | 4 | 4 | 18 | 26 | 53 | -27 |
Competitions overview 2007Last updated on 20/05/2026 at 21:05
Tippeligaen | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 26 | 8 | 3 | 15 | 33 | 43 | -10 |
Barrages Tippeligaen | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 |
Total | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 28 | 8 | 3 | 17 | 35 | 47 | -12 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 01/01 | 01/01/2007 | ![]() | M. L. Enger | ||
| 01/01 | 01/01/2007 | ![]() | Fredrik Gulsvik | ||
| 01/01 | 01/01/2007 | ![]() | P. B. Hanssen | ||
| 01/01 | 01/01/2007 | ![]() | Zbynek Pospech | Slovan | Free |
| 01/01 | 01/01/2007 | ![]() | S. F. Stray | Mandal | |
| 30/06 | 30/06/2007 | ![]() | Morten Fevang | Odense | |
| 01/07 | 01/07/2007 | ![]() | C. Akabueze | Kwara | |
| 01/07 | 01/07/2007 | ![]() | S. A. Bärlin | Start | |
| 01/07 | 01/07/2007 | ![]() | Thomassen | ||
Players loaned in | |||||
| 01/07 | 01/07/2007 | ![]() | Andre Muri | Vaalerenga | Loan |
| 10/07 | 10/07/2007 | ![]() | Ali Gerba | Horsens | Loan |
Staff members in | |||||
| 29/09 | 29/09/2007 | ![]() | Flindt Bjerg | KI Klaksvik | manager |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/01 | 01/01/2007 | ![]() | Kim Bentsen | Pors Grenland | |
| 01/01 | 01/01/2007 | ![]() | Morten Knutsen | Arendal 2000-2008 | |
| 01/01 | 01/01/2007 | ![]() | Erik Midtgarden | Notodden | |
| 01/07 | 01/07/2007 | ![]() | Hvidén-Watson | Bodö/Glimt | |
| 13/07 | 13/07/2007 | ![]() | Per Nilsson | Hoffenheim | |
Players loaned out | |||||
| 01/02 | 01/02/2007 | ![]() | Ali Gerba | Horsens | Loan |
Club overall statsLast updated on 19/05/2026 at 20:17
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
31%
15%
23%
All competitions
36%
14%
25%
Number of matches without conceding a goal
League
38%
8%
23%
All competitions
36%
7%
21%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
46%
62%
54%
All competitions
43%
64%
54%
Number of times the team scores first
League
46%
38%
42%
All competitions
43%
36%
39%
Number of times the opponent scores first
League
54%
62%
58%
All competitions
50%
57%
54%
Average minute of the first goal scored
League
42
57
42
All competitions
42
57
50
Average minute of the first goal conceded
League
30
34
30
All competitions
30
34
32
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 1 | 3 times | 4 times |
| 3 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
| 4 - 0 | 1 times | 1 times |
| 2 - 0 | 3 times | 3 times |
| 1 - 3 | 1 times | 1 times |
| 1 - 5 | 1 times | 1 times |
| 1 - 4 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 2 - 1 | 3 times | 3 times |
| 3 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 3 times | 3 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
| 2 - 4 | 1 times | 1 times |
| 4 - 0 | 1 times | 1 times |
| 4 - 1 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 3 - 2 | 0 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
83.33%
16.67%
Away
60%
20%
20%
Total
72.73%
9.09%
18.18%
All competitions
Home
83.33%
16.67%
Away
60%
20%
20%
Total
72.73%
9.09%
18.18%
Result when the opponent scores first
League
Home
100%
Away
25%
75%
Total
13.33%
86.67%
All competitions
Home
100%
Away
25%
75%
Total
13.33%
86.67%
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
27%
32%
41%
25
29
37
Min./Match
20%
38%
42%
18
34
38
Min./Match
24%
35%
42%
21
31
37
Min./Match
All competitions
25%
37%
38%
23
33
34
Min./Match
19%
42%
39%
17
38
35
Min./Match
22%
39%
39%
20
35
35
Min./Match
Season formLast updated on 19/05/2026 at 20:17
Goals per quarterLast updated on 20/05/2026 at 21:05
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 5 | 5 |
| Best scorer : Morten Fevang - 3 Goals | ||
| 16 - 30 | 7 | 7 |
| Best scorer : Stefan Arne Bärlin - 7 Goals | ||
| 31 - 45 | 2 | 7 |
| 46 - 60 | 4 | 9 |
| Best scorer : Tarjei Dale - 2 Goals | ||
| 61 - 75 | 4 | 9 |
| Best scorer : Stefan Arne Bärlin - 4 Goals | ||
| 76 - 90 | 11 | 6 |
| Best scorer : Zbynek Pospech - 7 Goals | ||
Last 10 years rankingLast updated on 15/05/2026 at 06:00
| 3 | ![]() | Brann Bergen | 1.59 pts/m |
| 4 | ![]() | Viking Stavanger | 1.57 pts/m |
| 5 | ![]() | Stabaek | 1.71 pts/m |
| 6 | ![]() | Molde | 1.61 pts/m |
| 7 | ![]() | Vaalerenga | 1.46 pts/m |
| 8 | ![]() | Odd | 1.45 pts/m |
| 9 | ![]() | Tromsö | 1.41 pts/m |
| 10 | ![]() | Lyn Oslo | 1.51 pts/m |
| 11 | ![]() | Bodö/Glimt | 1.34 pts/m |
| 12 | ![]() | Start | 1.48 pts/m |
| 13 | ![]() | Moss | 1.32 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 19/05/2026 at 23:15
Best club streaksLast updated on 19/05/2026 at 20:17
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 1 | 3 |
| League | 2 | 1 | 3 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 3 | 4 | 4 |
| League | 3 | 4 | 4 |
| consecutive matches without a win | 3 | 5 | 6 |
| League | 3 | 5 | 6 |
| consecutive matches without a draw | 14 | 6 | 13 |
| League | 13 | 5 | 11 |
| consecutive matches without a loss | 2 | 4 | 3 |
| League | 2 | 4 | 3 |
| matches with at least one goal scored | 6 | 6 | 6 |
| League | 6 | 6 | 6 |
| matches with at least one goal conceded | 3 | 12 | 7 |
| League | 3 | 12 | 7 |
| matches without scoring any goal | 2 | 1 | 3 |
| League | 2 | 1 | 3 |
| matches without conceding any goal | 2 | 1 | 3 |
| League | 2 | 1 | 3 |
Running streaksLast updated on 19/05/2026 at 20:17
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | |||
| League | 2 | 1 | 3 |
| consecutive losses | 1 | 1 | 2 |
| League | |||
| consecutive matches without a win | 1 | 1 | 2 |
| League | |||
| consecutive matches without a draw | 14 | 6 | 13 |
| League | 13 | 5 | 11 |
| consecutive matches without a loss | |||
| League | 2 | 1 | 3 |
| matches with at least one goal scored | 3 | 1 | |
| League | 6 | 2 | 5 |
| matches with at least one goal conceded | 1 | 1 | 2 |
| League | |||
| matches without scoring any goal | 1 | ||
| League | |||
| matches without conceding any goal | |||
| League | 2 | 1 | 3 |





Portraits
Table











































Comments