Saint-Dié 2012/2013
Roster Saint-Dié 2012/2013
Defenders
| B.date | 11/05/1976 |
| Age | 37 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 72 kg |
| B.date | 24/05/1983 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m87 |
| Weight | 75 kg |
| B.date | 24/04/1984 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 78 kg |
| B.date | 21/09/1977 |
| Age | 35 years |
| B.date | 15/03/1983 |
| Age | 30 years |
| B.date | 23/04/1979 |
| Age | 34 years |
| B.date | 27/04/1983 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m81 |
| B.date | 21/10/1993 |
| Age | 19 years |
Midfielders
| B.date | 04/02/1978 |
| Age | 35 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 71 kg |
| B.date | 02/02/1984 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m71 |
| Weight | 68 kg |
| B.date | 28/12/1989 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 76 kg |
| B.date | 27/07/1987 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 62 kg |
| B.date | 17/06/1983 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 69 kg |
| B.date | 20/03/1984 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 68 kg |
| B.date | 20/07/1988 |
| Age | 24 years |
Forwards
| B.date | 30/08/1983 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m79 |
| Weight | 75 kg |
| B.date | 13/03/1979 |
| Age | 34 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 70 kg |
Manager
Manager
B.date 21/05/1969
Age 44 years
Arrived on : 01/07/2005
Left on : 16/04/2018
Success rate in this team:
36 %
Success rate since the beginning of his career:
34 %
Games list
| 29/05 | 29/05/2013 | Division d'HonneurDH | Round 15R15 | Raon-l'Étape B | ![]() | 2 3 | ![]() | Saint-Dié | |
| 02/06 | 02/06/2013 | Division d'HonneurDH | Round 25R25 | Creutzwald | ![]() | 2 1 | ![]() | Saint-Dié | |
| 08/06 | 08/06/2013 | Division d'HonneurDH | Round 26R26 | Saint-Dié | ![]() | 2 1 | ![]() | Pagny |
General ranking
Division d'Honneur
| pts | m | v | d | l | GF | GA | diff | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
| ![]() | Sarreguemines | 79 | 26 | 15 | 8 | 3 | 54 | 30 | +24 |
2
| ![]() | Amnéville B | 71 | 26 | 13 | 6 | 7 | 49 | 41 | +8 |
3
| ![]() | Blénod | 70 | 26 | 12 | 8 | 6 | 35 | 24 | +11 |
4
| ![]() | Magny RS | 69 | 26 | 12 | 7 | 7 | 53 | 40 | +13 |
5
| ![]() | Saint-Dié | 68 | 26 | 13 | 3 | 10 | 39 | 36 | +3 |
6
| ![]() | Neuves-Maisons | 64 | 26 | 11 | 5 | 10 | 52 | 50 | +2 |
7
| ![]() | Pagny-sur-Moselle | 63 | 26 | 10 | 7 | 9 | 43 | 28 | +15 |
8
| ![]() | APM Metz | 63 | 26 | 10 | 7 | 9 | 42 | 48 | -6 |
9
| ![]() | Épinal B | 61 | 26 | 10 | 5 | 11 | 42 | 34 | +8 |
10
| ![]() | EN Saint-Avold | 59 | 26 | 8 | 9 | 9 | 40 | 44 | -4 |
Competitions overview 2012/2013Last updated on 19/05/2026 at 03:42
Division d'Honneur | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 26 | 13 | 3 | 10 | 39 | 36 | 3 |
| Division Honneur Lorraine | ||||||
French Cup | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 |
Total | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 27 | 13 | 3 | 11 | 39 | 40 | -1 |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 28/06 | 28/06/2012 | ![]() | Enama Okouda | AC Amiens | |
| 01/07 | 01/07/2012 | ![]() | Faycal Adnane | Forbach | |
| 01/07 | 01/07/2012 | ![]() | Cephas Agbe | Entente SSG B | |
| 01/07 | 01/07/2012 | ![]() | Yusef Alimli | Thaon | |
| 01/07 | 01/07/2012 | ![]() | Ludovic Henry | Ste-Marguerite | |
| 01/07 | 01/07/2012 | ![]() | Steve Nkoa | Unknown | |
| 01/07 | 01/07/2012 | ![]() | Evrard Yagbazia | CS Villeneuve | |
Players retired | |||||
| 01/07 | 01/07/2012 | ![]() | Sylvain Grelier | Retired | |
Club overall statsLast updated on 16/05/2026 at 17:51
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
8%
31%
19%
All competitions
14%
31%
22%
Number of matches without conceding a goal
League
38%
15%
27%
All competitions
36%
15%
26%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
46%
54%
50%
All competitions
50%
54%
52%
Number of times the team scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
0%
0%
Number of times the opponent scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
7%
0%
4%
Average minute of the first goal scored
League
0
0
0
All competitions
0
0
0
Average minute of the first goal conceded
League
0
0
2
All competitions
2
0
2
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 2 times | 2 times |
| 0 - 4 | 0 times | 1 times |
| 1 - 0 | 3 times | 3 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 4 - 1 | 1 times | 1 times |
| 4 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 3 | 1 times | 1 times |
| 3 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 5 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 1 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
| 2 - 0 | 2 times | 2 times |
| 4 - 2 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 2 times | 2 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 1 - 4 | 1 times | 1 times |
| 3 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 2 - 3 | 1 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
Total
Result when the opponent scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
100%
Away
Total
100%
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
All competitions
0%
93%
7%
0
84
6
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
96%
4%
0
87
3
Min./Match
Season formLast updated on 16/05/2026 at 17:51
Overall ranking at every minuteLast updated on 21/05/2026 at 07:09
Best club streaksLast updated on 16/05/2026 at 17:51
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 3 | 2 | 5 |
| League | 3 | 2 | 5 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 3 | 3 |
| League | 1 | 3 | 3 |
| consecutive matches without a win | 2 | 3 | 4 |
| League | 1 | 3 | 3 |
| consecutive matches without a draw | 10 | 12 | 19 |
| League | 9 | 12 | 18 |
| consecutive matches without a loss | 3 | 2 | 5 |
| League | 3 | 2 | 5 |
| matches with at least one goal scored | 9 | 4 | 7 |
| League | 9 | 4 | 7 |
| matches with at least one goal conceded | 3 | 5 | 5 |
| League | 3 | 5 | 5 |
| matches without scoring any goal | 1 | 2 | 2 |
| League | 1 | 2 | 1 |
| matches without conceding any goal | 2 | 1 | 2 |
| League | 2 | 1 | 2 |
Running streaksLast updated on 16/05/2026 at 17:51
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 1 | 1 | |
| League | 1 | 1 | |
| consecutive losses | 1 | ||
| League | 1 | ||
| consecutive matches without a win | 1 | ||
| League | 1 | ||
| consecutive matches without a draw | 1 | 12 | 3 |
| League | 1 | 12 | 3 |
| consecutive matches without a loss | 3 | 1 | |
| League | 3 | 1 | |
| matches with at least one goal scored | 9 | 2 | 4 |
| League | 9 | 2 | 4 |
| matches with at least one goal conceded | 2 | 3 | 5 |
| League | 2 | 3 | 5 |
| matches without scoring any goal | |||
| League | |||
| matches without conceding any goal | |||
| League |





Portraits
Table


















Comments