Malmö FF 2010
Roster Malmö FF 2010
Goalkeepers
| B.date | 27/07/1991 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m85 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 08/09/1986 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m92 |
| Weight | 94 kg |
Display stats
| B.date | 29/11/1983 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m96 |
| Weight | 93 kg |
Display stats
Defenders
| B.date | 05/01/1988 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m92 |
| Weight | 83 kg |
Display stats
| B.date | 04/11/1976 |
| Age | 33 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
| B.date | 13/02/1991 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m94 |
| Weight | 91 kg |
Display stats
| B.date | 24/11/1990 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m88 |
Display stats
| B.date | 03/07/1991 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 74 kg |
| B.date | 02/05/1979 |
| Age | 31 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
| B.date | 09/09/1984 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 69 kg |
Display stats
Midfielders
| B.date | 03/02/1986 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m91 |
| Weight | 83 kg |
Display stats
| B.date | 03/11/1990 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 28/08/1977 |
| Age | 32 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
| B.date | 26/03/1987 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 84 kg |
Display stats
| B.date | 14/07/1991 |
| Age | 18 years |
Display stats
| B.date | 12/05/1977 |
| Age | 33 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 81 kg |
Display stats
| B.date | 22/03/1989 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 69 kg |
Display stats
| B.date | 25/01/1987 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 74 kg |
Display stats
| B.date | 06/11/1990 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 66 kg |
Display stats
| B.date | 09/05/1985 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 77 kg |
Display stats
Forwards
| B.date | 28/03/1986 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m90 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 20/11/1989 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 29/05/1991 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m99 |
| Weight | 93 kg |
| B.date | 26/09/1988 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 81 kg |
Display stats
| B.date | 23/10/1992 |
| Age | 17 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 17/03/1982 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 79 kg |
Display stats
| B.date | 16/01/1992 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m90 |
Display stats
Manager
Manager
B.date 27/11/1963
Age 46 years
Arrived on : 11/10/2007
Left on : 30/06/2011
Success rate in this team:
49 %
Success rate since the beginning of his career:
43 %
Staff members
| Pep Clotet | Arrived on : 01/01/2010 |
| assistant manager | Left on : 06/12/2010 |
| Andreas Georgson | Arrived on : 01/01/2008 |
| Head of Youth Development | Left on : 01/01/2018 |
| Jonnie Fedel | Arrived on : 01/01/2007 |
| goalkeeping coach | Left on : 03/01/2025 |
| Robin Asterhed | Arrived on : 01/01/2009 |
| youth coach | Left on : 01/09/2019 |
Games list
| 27/10 | 27/10/2010 | AllsvenskanA | Round 28R28 | Häcken | ![]() | 0 4 | ![]() | Malmö FF | |
| 01/11 | 01/11/2010 | AllsvenskanA | Round 29R29 | Brommapojk. | ![]() | 0 4 | ![]() | Malmö FF | |
| 07/11 | 07/11/2010 | AllsvenskanA | Round 30R30 | Malmö FF | ![]() | 2 0 | ![]() | Mjällby |
FBDB Ranking
Competitions overview 2010Last updated on 30/05/2026 at 05:31
Allsvenskan | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 30 | 21 | 4 | 5 | 59 | 24 | 35 |
Svenska Cupen | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 |
Total | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 32 | 22 | 4 | 6 | 61 | 28 | 33 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 01/01 | 01/01/2010 | ![]() | Robin Nilsson | Ängelholms | Return from loan |
| 01/01 | 01/01/2010 | ![]() | A. Nilsson | IFK Malmö | Return from loan |
| 01/01 | 01/01/2010 | ![]() | F. Stenström | ||
| 02/02 | 02/02/2010 | ![]() | Joseph Elanga | Bröndby | Free |
| 30/07 | 30/07/2010 | ![]() | Yago Fernández | Free | Free |
Staff members in | |||||
| 01/01 | 01/01/2010 | ![]() | Pep Clotet | Espanyol B | assistant manager |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/01 | 01/01/2010 | ![]() | Jonas Sandqvist | Atromitos | |
| 24/01 | 24/01/2010 | ![]() | B. Stefanidis | Brommapojk. | |
| 30/01 | 30/01/2010 | ![]() | David Durmaz | Ljungskile SK | |
| 01/03 | 01/03/2010 | ![]() | P. Milenkovic | Trelleborgs | |
| 01/07 | 01/07/2010 | ![]() | Aahman-Persson | AIK Solna | |
| 30/08 | 30/08/2010 | ![]() | Edward Ofere | Lecce | |
Players loaned out | |||||
| 02/02 | 02/02/2010 | ![]() | Robin Nilsson | Ängelholms | Loan |
| 22/07 | 22/07/2010 | ![]() | Robin Simovic | Unknown | Loan |
Players retired | |||||
| 31/12 | 31/12/2009 | ![]() | A. Andersson | Retired | |
Club overall statsLast updated on 31/05/2026 at 10:22
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
7%
20%
13%
All competitions
7%
18%
13%
Number of matches without conceding a goal
League
53%
47%
50%
All competitions
53%
47%
50%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
40%
67%
53%
All competitions
40%
65%
53%
Number of times the team scores first
League
87%
67%
77%
All competitions
87%
71%
78%
Number of times the opponent scores first
League
13%
27%
20%
All competitions
13%
24%
19%
Average minute of the first goal scored
League
29
25
29
All competitions
29
34
32
Average minute of the first goal conceded
League
63
27
63
All competitions
63
27
44
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 3 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 1 times | 1 times |
| 3 - 1 | 2 times | 2 times |
| 2 - 1 | 3 times | 3 times |
| 2 - 0 | 4 times | 4 times |
| 1 - 0 | 3 times | 3 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 3 | 1 times | 1 times |
| 2 - 3 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 2 times | 2 times |
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
| 4 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 1 | 0 times | 1 times |
| 4 - 1 | 0 times | 1 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 3 | 2 times | 2 times |
| 3 - 3 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 4 | 2 times | 2 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
100%
Away
70%
20%
10%
Total
86.96%
8.7%
4.35%
All competitions
Home
100%
Away
66.67%
16.67%
16.67%
Total
84%
8%
8%
Result when the opponent scores first
League
Home
50%
50%
Away
25%
75%
Total
16.67%
16.67%
66.67%
All competitions
Home
50%
50%
Away
25%
75%
Total
16.67%
16.67%
66.67%
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
59%
39%
2%
53
35
2
Min./Match
42%
31%
27%
38
28
24
Min./Match
51%
35%
14%
46
31
13
Min./Match
All competitions
59%
39%
2%
53
35
2
Min./Match
39%
37%
24%
35
34
21
Min./Match
49%
38%
14%
44
34
12
Min./Match
Season formLast updated on 31/05/2026 at 10:22
Goals per quarterLast updated on 01/06/2026 at 00:26
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 9 | 4 |
| Best scorer : Daniel Larsson - 4 Goals | ||
| 16 - 30 | 14 | 6 |
| Best scorer : Agon Mehmeti - 4 Goals | ||
| 31 - 45 | 6 | 5 |
| Best scorer : Agon Mehmeti - 4 Goals | ||
| 46 - 60 | 9 | 1 |
| Best scorer : Markus Halsti - 2 Goals | ||
| 61 - 75 | 11 | 1 |
| Best scorer : Guillermo Molins - 4 Goals | ||
| 76 - 90 | 12 | 7 |
| Best scorer : Daniel Andersson - 5 Goals | ||
Last 10 years rankingLast updated on 25/05/2026 at 02:47
| 1 | ![]() | Malmö FF | 1.64 pts/m |
| 2 | ![]() | Djurgaardens IF | 1.63 pts/m |
| 3 | ![]() | IFK Göteborg | 1.62 pts/m |
| 4 | ![]() | Helsingborgs IF | 1.57 pts/m |
| 5 | ![]() | Elfsborg | 1.54 pts/m |
| 6 | ![]() | AIK Solna | 1.59 pts/m |
| 7 | ![]() | Kalmar | 1.74 pts/m |
| 8 | ![]() | Hammarby | 1.47 pts/m |
| 9 | ![]() | Halmstads | 1.33 pts/m |
| 10 | ![]() | Orebro | 1.45 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 31/05/2026 at 23:35
Best club streaksLast updated on 31/05/2026 at 10:22
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 11 | 3 | 6 |
| League | 11 | 3 | 6 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 2 | 2 |
| League | 1 | 2 | 1 |
| consecutive matches without a win | 1 | 2 | 2 |
| League | 1 | 3 | 1 |
| consecutive matches without a draw | 13 | 6 | 12 |
| League | 13 | 4 | 10 |
| consecutive matches without a loss | 13 | 3 | 8 |
| League | 13 | 3 | 8 |
| matches with at least one goal scored | 13 | 8 | 15 |
| League | 13 | 6 | 13 |
| matches with at least one goal conceded | 3 | 3 | 6 |
| League | 3 | 3 | 6 |
| matches without scoring any goal | 1 | 1 | 1 |
| League | 1 | 1 | 1 |
| matches without conceding any goal | 5 | 3 | 6 |
| League | 5 | 3 | 6 |
Running streaksLast updated on 31/05/2026 at 10:22
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 1 | 3 | 3 |
| League | 1 | 3 | 3 |
| consecutive losses | |||
| League | |||
| consecutive matches without a win | |||
| League | |||
| consecutive matches without a draw | 13 | 4 | 8 |
| League | 13 | 4 | 8 |
| consecutive matches without a loss | 1 | 3 | 3 |
| League | 1 | 3 | 3 |
| matches with at least one goal scored | 1 | 3 | 3 |
| League | 1 | 3 | 3 |
| matches with at least one goal conceded | |||
| League | |||
| matches without scoring any goal | |||
| League | |||
| matches without conceding any goal | 1 | 3 | 3 |
| League | 1 | 3 | 3 |





Portraits
Table






















































Comments