Roster Malmö FF 1982
Goalkeepers
| B.date | 18/02/1952 |
| Age | 30 years |
Defenders
| B.date | 02/08/1949 |
| Age | 32 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 79 kg |
| B.date | 16/11/1957 |
| Age | 24 years |
| B.date | 06/02/1957 |
| Age | 25 years |
| B.date | 14/01/1960 |
| Age | 22 years |
| B.date | 28/03/1950 |
| Age | 32 years |
| B.date | 09/05/1955 |
| Age | 27 years |
| B.date | 19/04/1958 |
| Age | 24 years |
| B.date | 23/04/1958 |
| Age | 24 years |
Midfielders
| B.date | 12/01/1960 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 75 kg |
| B.date | 24/04/1960 |
| Age | 22 years |
| B.date | 08/05/1960 |
| Age | 22 years |
| B.date | 07/10/1959 |
| Age | 22 years |
Forwards
| B.date | 10/07/1963 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m88 |
| Weight | 84 kg |
| B.date | 06/07/1952 |
| Age | 29 years |
| B.date | 09/04/1960 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 79 kg |
| B.date | 16/03/1962 |
| Age | 20 years |
Staff members
| Tord Grip | Arrived on : 01/01/1981 |
| assistant manager | Left on : 01/01/1983 |
Games list
| 13/10 | 13/10/1982 | AllsvenskanA | Round 24R24 | Malmö FF | ![]() | 1 2 | ![]() | Osters IF | |
| 17/10 | 17/10/1982 | AllsvenskanA | Round 25R25 | Malmö FF | ![]() | 0 3 | ![]() | IFK Göteborg | |
| 24/10 | 24/10/1982 | AllsvenskanA | Round 26R26 | IFK Göteborg | ![]() | 5 1 | ![]() | Malmö FF |
General ranking
Allsvenskan
| pts | m | v | d | l | GF | GA | diff | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1
| ![]() | IFK Göteborg | 29 | 22 | 11 | 7 | 4 | 45 | 22 | +23 |
2
| ![]() | Hammarby | 28 | 22 | 12 | 4 | 6 | 42 | 27 | +15 |
3
| ![]() | Elfsborg | 26 | 22 | 9 | 8 | 5 | 31 | 21 | +10 |
4
| ![]() | Malmö FF | 25 | 22 | 7 | 11 | 4 | 23 | 15 | +8 |
5
| ![]() | IFK Göteborg | 29 | 22 | 11 | 7 | 4 | 45 | 22 | +23 |
6
| ![]() | Hammarby | 28 | 22 | 12 | 4 | 6 | 42 | 27 | +15 |
7
| ![]() | Elfsborg | 26 | 22 | 9 | 8 | 5 | 31 | 21 | +10 |
8
| ![]() | Malmö FF | 25 | 22 | 7 | 11 | 4 | 23 | 15 | +8 |
9
| ![]() | Osters IF | 24 | 22 | 10 | 4 | 8 | 28 | 20 | +8 |
10
| ![]() | IK Brage | 24 | 22 | 9 | 6 | 7 | 24 | 27 | -3 |
Competitions overview 1982Last updated on 22/05/2026 at 13:41
Allsvenskan | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 26 | 8 | 11 | 7 | 27 | 25 | 2 |
| 1/2 Finales | ||||||
| Allsvenskan | ||||||
| 1/4 de Finale | ||||||
Transfers: In
Players in | |||||
| 01/01 | 01/01/1982 | ![]() | Per Agren | ||
| 01/01 | 01/01/1982 | ![]() | Pertti Alaja | Drillers | |
| 01/01 | 01/01/1982 | ![]() | Lars Larsson | Trelleborgs | |
| 01/01 | 01/01/1982 | ![]() | M. Rönnberg | Hammarby | |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/01 | 01/01/1982 | ![]() | Paul McKinnon | Sutton | |
| 14/08 | 14/08/1982 | ![]() | Robert Prytz | IFK Göteborg | |
Players retired | |||||
| 01/01 | 01/01/1982 | ![]() | Tony Ström | Retired | |
Club overall statsLast updated on 26/05/2026 at 23:48
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
38%
31%
35%
All competitions
38%
31%
35%
Number of matches without conceding a goal
League
31%
54%
42%
All competitions
31%
54%
42%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
23%
23%
23%
All competitions
23%
23%
23%
Number of times the team scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
0%
0%
Number of times the opponent scores first
League
0%
0%
0%
All competitions
0%
0%
0%
Average minute of the first goal scored
League
0
0
0
All competitions
0
0
0
Average minute of the first goal conceded
League
0
0
0
All competitions
0
0
0
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 2 - 0 | 2 times | 2 times |
| 1 - 1 | 4 times | 4 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 0 - 0 | 2 times | 2 times |
| 2 - 1 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 1 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 3 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 2 times | 2 times |
| 0 - 0 | 2 times | 2 times |
| 1 - 0 | 1 times | 1 times |
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 3 times | 3 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 4 | 1 times | 1 times |
| 5 - 1 | 1 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
Total
Result when the opponent scores first
League
Home
Away
Total
All competitions
Home
Away
Total
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
All competitions
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
0%
100%
0%
0
90
0
Min./Match
Season formLast updated on 26/05/2026 at 23:48
Last 10 years rankingLast updated on 25/05/2026 at 03:43
| 1 | ![]() | Malmö FF | 1.82 pts/m |
| 2 | ![]() | Osters IF | 1.76 pts/m |
| 3 | ![]() | Elfsborg | 1.41 pts/m |
| 4 | ![]() | Hammarby | 1.4 pts/m |
| 5 | ![]() | IFK Norrköping | 1.32 pts/m |
| 6 | ![]() | Halmstads | 1.38 pts/m |
| 7 | ![]() | AIK Solna | 1.34 pts/m |
| 8 | ![]() | Djurgaardens IF | 1.31 pts/m |
| 9 | ![]() | Aatvidabergs | 1.2 pts/m |
| 10 | ![]() | Landskrona BoIS | 1.34 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 27/05/2026 at 19:36
Best club streaksLast updated on 26/05/2026 at 23:48
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 1 | 2 | 2 |
| League | 1 | 2 | 2 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 2 | 1 | 3 |
| League | 2 | 1 | 3 |
| consecutive matches without a win | 5 | 4 | 4 |
| League | 5 | 4 | 4 |
| consecutive matches without a draw | 2 | 3 | 4 |
| League | 2 | 3 | 4 |
| consecutive matches without a loss | 6 | 4 | 7 |
| League | 6 | 4 | 7 |
| matches with at least one goal scored | 6 | 4 | 4 |
| League | 6 | 4 | 4 |
| matches with at least one goal conceded | 4 | 2 | 4 |
| League | 4 | 2 | 4 |
| matches without scoring any goal | 2 | 2 | 3 |
| League | 2 | 2 | 3 |
| matches without conceding any goal | 1 | 3 | 3 |
| League | 1 | 3 | 3 |
Running streaksLast updated on 26/05/2026 at 23:48
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | |||
| League | |||
| consecutive losses | 2 | 1 | 3 |
| League | 2 | 1 | 3 |
| consecutive matches without a win | 4 | 1 | 3 |
| League | 4 | 1 | 3 |
| consecutive matches without a draw | 2 | 3 | 4 |
| League | 2 | 3 | 4 |
| consecutive matches without a loss | |||
| League | |||
| matches with at least one goal scored | 4 | 1 | |
| League | 4 | 1 | |
| matches with at least one goal conceded | 2 | 1 | 3 |
| League | 2 | 1 | 3 |
| matches without scoring any goal | 1 | ||
| League | 1 | ||
| matches without conceding any goal | |||
| League |





Portraits
Table


























Comments