Häcken 2012
Roster Häcken 2012
Goalkeepers
| B.date | 26/08/1983 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m93 |
| Weight | 96 kg |
Display stats
| B.date | 18/04/1987 |
| Age | 25 years |
Display stats
Defenders
| B.date | 10/10/1982 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 24/08/1977 |
| Age | 34 years |
| Height | 1m89 |
| Weight | 86 kg |
Display stats
| B.date | 25/08/1987 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m99 |
| Weight | 89 kg |
Display stats
| B.date | 11/01/1988 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 85 kg |
Display stats
| B.date | 09/08/1992 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 04/01/1982 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 02/03/1987 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 83 kg |
Display stats
| B.date | 11/02/1993 |
| Age | 19 years |
Display stats
| B.date | 23/06/1983 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 10/08/1986 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m75 |
Display stats
| B.date | 04/06/1979 |
| Age | 33 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
| B.date | 25/03/1994 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m80 |
| B.date | 30/09/1993 |
| Age | 18 years |
Midfielders
| B.date | 14/07/1992 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 67 kg |
Display stats
| B.date | 24/03/1979 |
| Age | 33 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 77 kg |
Display stats
| B.date | 13/07/1982 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 16/07/1987 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 77 kg |
| B.date | 20/04/1982 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m75 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 29/12/1976 |
| Age | 35 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 07/12/1985 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
| B.date | 20/02/1993 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m80 |
| B.date | 04/09/1980 |
| Age | 31 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 13/04/1979 |
| Age | 33 years |
| Height | 1m74 |
| Weight | 68 kg |
Display stats
Forwards
| B.date | 16/01/1986 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 71 kg |
Display stats
| B.date | 19/09/1991 |
| Age | 20 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 71 kg |
Display stats
| B.date | 30/01/1994 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m72 |
| B.date | 06/06/1994 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m72 |
Display stats
| B.date | 27/02/1991 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m95 |
| Weight | 66 kg |
| B.date | 25/07/1993 |
| Age | 18 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 20/01/1983 |
| Age | 29 years |
| Height | 1m89 |
| Weight | 79 kg |
Display stats
| B.date | 08/01/1984 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 82 kg |
Display stats
Manager
Manager
B.date 22/08/1959
Age 52 years
Arrived on : 01/01/2009
Left on : 10/11/2016
Success rate in this team:
48 %
Success rate since the beginning of his career:
48 %
Staff members
| Jörgen Waalemark | Arrived on : 01/01/2011 |
| youth coach | Left on : 01/01/2013 |
Games list
| 27/10 | 27/10/2012 | AllsvenskanA | Round 28R28 | Häcken | ![]() | 1 2 | ![]() | Kalmar | |
| 01/11 | 01/11/2012 | AllsvenskanA | Round 29R29 | Häcken | ![]() | 1 1 | ![]() | AIK Solna | |
| 04/11 | 04/11/2012 | AllsvenskanA | Round 30R30 | GIF Sundsvall | ![]() | 1 2 | ![]() | Häcken |
FBDB Ranking
Competitions overview 2012Last updated on 20/05/2026 at 09:48
Allsvenskan | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 30 | 17 | 6 | 7 | 67 | 36 | 31 |
Svenska Cupen | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 |
Total | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 31 | 18 | 6 | 7 | 70 | 36 | 34 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 13/12 | 13/12/2011 | ![]() | Andreas Drugge | IFK Göteborg | |
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Andreas Almroth | ||
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Sebastian Frick | Qviding FIF | |
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | P. Johansson | ||
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | J. Westermark | ||
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Leonard Zuta | Youth | |
| 10/02 | 10/02/2012 | ![]() | Martin Ericsson | Elfsborg | |
| 01/07 | 01/07/2012 | ![]() | Simon Sandberg | ||
| 13/08 | 13/08/2012 | ![]() | Mohammed Nasiru | ||
| 24/08 | 24/08/2012 | ![]() | Filip Pivkovski | Nordsjaelland | Free |
| 31/08 | 31/08/2012 | ![]() | Jimmy Dixon | Manisaspor | Free |
Players loaned in | |||||
| 04/01 | 04/01/2012 | ![]() | E. Hernández | Platense | Loan |
| 15/03 | 15/03/2012 | ![]() | Joel Johansson | Elfsborg | Loan |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/01 | 01/01/2012 | ![]() | Deivisson | Villa Nova | |
| 11/01 | 11/01/2012 | ![]() | Sebastian Frick | Qviding FIF | Free |
| 01/02 | 01/02/2012 | ![]() | David Johansson | Utsiktens | Free |
| 03/03 | 03/03/2012 | ![]() | Nikola Ladan | Qviding FIF | |
| 22/03 | 22/03/2012 | ![]() | Daniel Janevski | Trollhättan | Free |
| 15/04 | 15/04/2012 | ![]() | Maranhão | NEC | |
| 29/05 | 29/05/2012 | ![]() | E. Hernández | Platense | Return from loan |
| 09/08 | 09/08/2012 | ![]() | M. Östberg | Djurgaardens IF | |
Club overall statsLast updated on 19/05/2026 at 11:05
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
0%
20%
10%
All competitions
0%
19%
10%
Number of matches without conceding a goal
League
20%
33%
27%
All competitions
20%
38%
29%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
87%
67%
77%
All competitions
87%
69%
77%
Number of times the team scores first
League
67%
60%
63%
All competitions
67%
63%
65%
Number of times the opponent scores first
League
33%
27%
30%
All competitions
33%
25%
29%
Average minute of the first goal scored
League
30
35
30
All competitions
30
34
32
Average minute of the first goal conceded
League
43
42
43
All competitions
43
42
43
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 5 - 0 | 1 times | 1 times |
| 4 - 2 | 2 times | 2 times |
| 1 - 2 | 3 times | 3 times |
| 3 - 0 | 1 times | 1 times |
| 6 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 2 times | 2 times |
| 2 - 1 | 1 times | 1 times |
| 3 - 1 | 1 times | 1 times |
| 5 - 2 | 1 times | 1 times |
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
| 5 - 1 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 0 | 2 times | 2 times |
| 3 - 1 | 2 times | 2 times |
| 1 - 2 | 5 times | 5 times |
| 0 - 3 | 2 times | 3 times |
| 3 - 2 | 1 times | 1 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 1 times | 1 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
60%
20%
20%
Away
88.89%
11.11%
Total
73.68%
15.79%
10.53%
All competitions
Home
60%
20%
20%
Away
90%
10%
Total
75%
15%
10%
Result when the opponent scores first
League
Home
60%
20%
20%
Away
100%
Total
33.33%
11.11%
55.56%
All competitions
Home
60%
20%
20%
Away
100%
Total
33.33%
11.11%
55.56%
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
45%
41%
15%
40
37
13
Min./Match
30%
48%
22%
27
43
19
Min./Match
38%
44%
18%
34
40
16
Min./Match
All competitions
45%
41%
15%
40
37
13
Min./Match
33%
47%
20%
30
42
18
Min./Match
39%
44%
17%
35
39
16
Min./Match
Season formLast updated on 19/05/2026 at 11:05
Goals per quarterLast updated on 20/05/2026 at 09:48
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 9 | 6 |
| Best scorer : Majeed Waris - 8 Goals | ||
| 16 - 30 | 7 | 3 |
| Best scorer : René Makondele - 6 Goals | ||
| 31 - 45 | 16 | 7 |
| Best scorer : Martin Ericsson - 14 Goals | ||
| 46 - 60 | 12 | 6 |
| Best scorer : Majeed Waris - 8 Goals | ||
| 61 - 75 | 10 | 9 |
| Best scorer : Majeed Waris - 6 Goals | ||
| 76 - 90 | 16 | 5 |
| Best scorer : Majeed Waris - 9 Goals | ||
Last 10 years rankingLast updated on 15/05/2026 at 03:51
| 7 | ![]() | Djurgaardens IF | 1.49 pts/m |
| 8 | ![]() | Orebro | 1.38 pts/m |
| 9 | ![]() | Halmstads | 1.28 pts/m |
| 10 | ![]() | Hammarby | 1.46 pts/m |
| 11 | ![]() | Gefle | 1.27 pts/m |
| 12 | ![]() | Häcken | 1.61 pts/m |
| 13 | ![]() | GAIS | 1.24 pts/m |
| 14 | ![]() | Trelleborgs | 1.29 pts/m |
| 15 | ![]() | IFK Norrköping | 1.42 pts/m |
| 16 | ![]() | GIF Sundsvall | 1.24 pts/m |
| 17 | ![]() | Brommapojk. | 1.4 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 20/05/2026 at 07:39
Best club streaksLast updated on 19/05/2026 at 11:05
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 4 | 4 | 6 |
| League | 4 | 3 | 5 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 3 | 3 |
| League | 1 | 3 | 3 |
| consecutive matches without a win | 2 | 3 | 4 |
| League | 2 | 3 | 4 |
| consecutive matches without a draw | 5 | 7 | 9 |
| League | 5 | 7 | 9 |
| consecutive matches without a loss | 6 | 9 | 14 |
| League | 6 | 8 | 13 |
| matches with at least one goal scored | 15 | 7 | 13 |
| League | 15 | 6 | 12 |
| matches with at least one goal conceded | 10 | 4 | 7 |
| League | 10 | 4 | 7 |
| matches without scoring any goal | 0 | 1 | 1 |
| League | 0 | 1 | 1 |
| matches without conceding any goal | 2 | 3 | 2 |
| League | 2 | 2 | 2 |
Running streaksLast updated on 19/05/2026 at 11:05
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 1 | |
| League | 2 | 1 | |
| consecutive losses | |||
| League | |||
| consecutive matches without a win | 2 | ||
| League | 2 | ||
| consecutive matches without a draw | 2 | 1 | |
| League | 2 | 1 | |
| consecutive matches without a loss | 1 | 9 | 2 |
| League | 1 | 8 | 2 |
| matches with at least one goal scored | 15 | 7 | 13 |
| League | 15 | 6 | 12 |
| matches with at least one goal conceded | 10 | 3 | 7 |
| League | 10 | 3 | 7 |
| matches without scoring any goal | |||
| League | |||
| matches without conceding any goal | |||
| League |





Portraits
Table




























































Comments