Eibar 2000/2001

Roster Eibar 2000/2001
Goalkeepers
| B.date | 29/01/1975 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m86 |
| Weight | 82 kg |
Display stats
| B.date | 29/07/1968 |
| Age | 32 years |
| Height | 1m87 |
| Weight | 88 kg |
Display stats
Defenders
| B.date | 15/06/1970 |
| Age | 31 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 06/10/1977 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 78 kg |
| B.date | 19/02/1979 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 23/01/1969 |
| Age | 32 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 78 kg |
Display stats
| B.date | 10/12/1973 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
| B.date | 13/06/1975 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 08/09/1968 |
| Age | 32 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 71 kg |
Display stats
| B.date | 18/03/1976 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m70 |
| Weight | 64 kg |
| B.date | 22/03/1976 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 71 kg |
Display stats
| B.date | 27/04/1979 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 26/05/1975 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m73 |
| Weight | 67 kg |
Display stats
| B.date | 14/07/1979 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m62 |
| Weight | 64 kg |
Display stats
| B.date | 03/07/1972 |
| Age | 28 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 77 kg |
Display stats
Midfielders
| B.date | 25/11/1981 |
| Age | 19 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 80 kg |
Display stats
| B.date | 10/04/1974 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 18/12/1966 |
| Age | 34 years |
| Height | 1m77 |
| Weight | 73 kg |
Display stats
| B.date | 20/09/1976 |
| Age | 24 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 06/08/1969 |
| Age | 31 years |
| Height | 1m72 |
| Weight | 70 kg |
Display stats
| B.date | 04/03/1976 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m83 |
| Weight | 76 kg |
Display stats
| B.date | 24/10/1974 |
| Age | 26 years |
| Height | 1m78 |
| Weight | 78 kg |
| B.date | 31/01/1973 |
| Age | 28 years |
Display stats
| B.date | 11/02/1974 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m82 |
| Weight | 77 kg |
Display stats
| B.date | 31/12/1975 |
| Age | 25 years |
| Height | 1m76 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
Forwards
| B.date | 19/03/1979 |
| Age | 22 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 06/10/1977 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 74 kg |
Display stats
| B.date | 29/05/1980 |
| Age | 21 years |
Display stats
| B.date | 26/10/1979 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 74 kg |
| B.date | 24/11/1979 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m84 |
| Weight | 72 kg |
Display stats
| B.date | 08/07/1970 |
| Age | 30 years |
| Height | 1m67 |
| Weight | 68 kg |
Display stats
| B.date | 23/03/1980 |
| Age | 21 years |
| Height | 1m81 |
| Weight | 81 kg |
| B.date | 23/09/1973 |
| Age | 27 years |
| Height | 1m80 |
| Weight | 75 kg |
Display stats
| B.date | 22/04/1978 |
| Age | 23 years |
| Height | 1m69 |
Manager
Manager
B.date 06/02/1947
Age 54 years
Arrived on : 01/07/1999
Left on : 15/06/2003
Success rate in this team:
29 %
Success rate since the beginning of his career:
31 %
Games list
| 03/06 | 03/06/2001 | Segunda DivisionSD | Round 40R40 | Murcia | ![]() | 1 0 | ![]() | Eibar | |
| 10/06 | 10/06/2001 | Segunda DivisionSD | Round 41R41 | Eibar | ![]() | 1 3 | ![]() | Salamanca | |
| 16/06 | 16/06/2001 | Segunda DivisionSD | Round 42R42 | Sevilla FC | ![]() | 2 1 | ![]() | Eibar |
Competitions overview 2000/2001Last updated on 13/05/2026 at 04:23
Segunda Division | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 42 | 11 | 17 | 14 | 30 | 32 | -2 |
Copa del Rey | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 |
Total | ||||||
| mp | v | d | l | gf | ga | diff |
| 43 | 11 | 17 | 15 | 30 | 33 | -3 |
Transfers: In
Players in | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Xabier Alberdi | Sabadell | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Alfredo | ||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Igor Arenaza | CD Logroñés | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Iñaki Arrieta | Real Unión | Return from loan |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Iván Casquero | Oviedo B | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Eleder | Numancia | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | J. M. Galdames | Toulouse FC | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Gartzen | Levante | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | J. Gurrutxaga | Barakaldo | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Ion | Salamanca B | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Xabier Jáuregi | Racing Ferrol | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Javi Rodríguez | Premiá | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | David Lago | Oviedo B | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Luis Prieto | Athletic B | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Orlando | Valladolid B | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Pablo Zuluaga | Leganés | |
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | J. M. Cabrejo | Compostela | |
| 31/01 | 31/01/2001 | ![]() | Sergio Francisco | Sanse B | |
Players loaned in | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Xabi Alonso | Sanse B | Loan |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Oier Larrainzar | Sanse B | Loan |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Joseba Llorente | La Real | Loan |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Sendoa | Athletic B | Loan |
| 31/12 | 31/12/2000 | ![]() | José Barkero | Toulouse FC | Loan |
Transfers: Out
Players out | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Koldo Arce | Extremadura | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Mario Bermejo | Gimnástica | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Iñaki Descarga | Levante | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Goio | Aurrera | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Gorka García | Levante | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Lutxo Iturrino | Unknown | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Jon Ander | Valladolid | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Josetxo | Osasuna B | Return from loan |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Víctor Morales | Leganés | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Gonzalo Suances | Barakaldo | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Iñigo Uribarri | Gimnástica | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Iker Urraka | Extremadura | |
| 31/12 | 31/12/2000 | ![]() | Javi Rodríguez | Hércules CF | |
| 01/01 | 01/01/2001 | ![]() | Xabier Alberdi | Burgos CF | |
| 08/01 | 08/01/2001 | ![]() | Xabi Alonso | La Real | Return from loan |
| 11/01 | 11/01/2001 | ![]() | Joseba Llorente | La Real | Return from loan |
Players loaned out | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Nacho García | Sporting B | Loan |
Players retired | |||||
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Bixente | Retired | |
| 01/07 | 01/07/2000 | ![]() | Xabier Guruzeta | Retired | |
Club overall statsLast updated on 15/05/2026 at 03:22
Home
Away
Total
Number of matches without scoring
League
48%
67%
57%
All competitions
50%
67%
58%
Number of matches without conceding a goal
League
57%
38%
48%
All competitions
55%
38%
47%
Number of matches with more than 2,5 goals
League
33%
19%
26%
All competitions
32%
19%
26%
Number of times the team scores first
League
52%
19%
36%
All competitions
50%
19%
35%
Number of times the opponent scores first
League
14%
52%
33%
All competitions
14%
52%
33%
Average minute of the first goal scored
League
31
32
31
All competitions
31
32
31
Average minute of the first goal conceded
League
46
43
46
All competitions
46
43
45
Most frequent score
| Home | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 1 | 3 times | 4 times |
| 0 - 0 | 7 times | 7 times |
| 1 - 0 | 2 times | 2 times |
| 3 - 0 | 2 times | 2 times |
| 2 - 2 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 3 times | 3 times |
| 2 - 0 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 3 | 1 times | 1 times |
| Away | ||
| Score | League | All competitions |
|---|---|---|
| 0 - 0 | 6 times | 6 times |
| 1 - 3 | 1 times | 1 times |
| 3 - 0 | 1 times | 1 times |
| 2 - 1 | 2 times | 2 times |
| 0 - 1 | 1 times | 1 times |
| 1 - 1 | 2 times | 2 times |
| 2 - 0 | 3 times | 3 times |
| 0 - 2 | 1 times | 1 times |
| 1 - 0 | 4 times | 4 times |
Total
Victories
Draws
Losses
Result when the team scores first
League
Home
72.73%
18.18%
9.09%
Away
75%
25%
Total
73.33%
13.33%
13.33%
All competitions
Home
72.73%
18.18%
9.09%
Away
75%
25%
Total
73.33%
13.33%
13.33%
Result when the opponent scores first
League
Home
100%
Away
18.18%
81.82%
Total
14.29%
85.71%
All competitions
Home
100%
Away
18.18%
81.82%
Total
14.29%
85.71%
Total
Team leading
Team drawing
Team chasing
Time leading and behind score
League
23%
70%
7%
21
63
6
Min./Match
14%
61%
25%
13
55
23
Min./Match
19%
66%
16%
17
59
14
Min./Match
All competitions
22%
72%
6%
20
65
6
Min./Match
14%
61%
25%
13
55
23
Min./Match
18%
66%
16%
16
60
14
Min./Match
Season formLast updated on 15/05/2026 at 03:22
Goals per quarterLast updated on 19/05/2026 at 15:43
| Minutes | Goals for | Goals against |
|---|---|---|
| 0 - 15 | 7 | 4 |
| Best scorer : Joseba Llorente - 4 Goals | ||
| 16 - 30 | 2 | 3 |
| 31 - 45 | 6 | 3 |
| Best scorer : Iñaki Léniz - 2 Goals | ||
| 46 - 60 | 3 | 7 |
| Best scorer : José Barkero - 3 Goals | ||
| 61 - 75 | 5 | 8 |
| Best scorer : Joseba Llorente - 2 Goals | ||
| 76 - 90 | 7 | 7 |
| Best scorer : Iñaki Léniz - 5 Goals | ||
Last 10 years rankingLast updated on 15/05/2026 at 02:51
| 25 | ![]() | Villarreal | 1.34 pts/m |
| 26 | ![]() | Alavés | 1.47 pts/m |
| 27 | ![]() | Lleida | 1.38 pts/m |
| 28 | ![]() | Salamanca | 1.3 pts/m |
| 29 | ![]() | CF Extremadura | 1.37 pts/m |
| 30 | ![]() | Eibar | 1.29 pts/m |
| 31 | ![]() | CD Badajoz | 1.34 pts/m |
| 32 | ![]() | Hércules CF | 1.39 pts/m |
| 33 | ![]() | Las Palmas | 1.43 pts/m |
| 34 | ![]() | Leganés | 1.25 pts/m |
| 35 | ![]() | Málaga | 1.55 pts/m |
Overall ranking at every minuteLast updated on 19/05/2026 at 01:09
Best club streaksLast updated on 15/05/2026 at 03:22
| Series | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | 2 | 1 | 3 |
| League | 2 | 1 | 3 |
| consecutive draws | 0 | ||
| consecutive losses | 1 | 4 | 4 |
| League | 1 | 4 | 4 |
| consecutive matches without a win | 3 | 11 | 6 |
| League | 3 | 11 | 6 |
| consecutive matches without a draw | 5 | 4 | 7 |
| League | 4 | 4 | 6 |
| consecutive matches without a loss | 10 | 4 | 9 |
| League | 10 | 4 | 9 |
| matches with at least one goal scored | 3 | 3 | 4 |
| League | 3 | 3 | 4 |
| matches with at least one goal conceded | 4 | 4 | 5 |
| League | 3 | 4 | 5 |
| matches without scoring any goal | 3 | 9 | 4 |
| League | 3 | 9 | 4 |
| matches without conceding any goal | 4 | 2 | 4 |
| League | 4 | 2 | 4 |
Running streaksLast updated on 15/05/2026 at 03:22
| Series Running | Home | Away | Total |
|---|---|---|---|
| consecutive wins | |||
| League | |||
| consecutive losses | 1 | 3 | 4 |
| League | 1 | 3 | 4 |
| consecutive matches without a win | 2 | 11 | 6 |
| League | 2 | 11 | 6 |
| consecutive matches without a draw | 1 | 3 | 4 |
| League | 1 | 3 | 4 |
| consecutive matches without a loss | |||
| League | |||
| matches with at least one goal scored | 1 | 1 | 2 |
| League | 1 | 1 | 2 |
| matches with at least one goal conceded | 1 | 3 | 4 |
| League | 1 | 3 | 4 |
| matches without scoring any goal | |||
| League | |||
| matches without conceding any goal | |||
| League |





Portraits
Table















































































Comments